RSS feed for kate
  • Zombieland

    Zombieland

    ★★★★

    i love one (1) dysfunctional family

  • Long Shot

    Long Shot

    ★★★½

    fred showing charlotte the winter soldier as her first marvel movie...the taste!

  • Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★★★★

    will there ever be a more iconic quote than

    “You got into Harvard law?” “What, like it’s hard?”

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    not sure if i’ve ever loved a character as much as i loved steven grant rogers and he absolutely owned this movie...still not ready to let him go but i’m so happy he passed the shield onto sam, that was the only acceptable ending.

  • Kill Your Darlings

    Kill Your Darlings

    ★★★★

    this movie was iconic but also wrecked me

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★★★

    yes i rewatched this movie again after less than a week and what about it

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★★★

    if you think i cried my eyes out watching this in my living room by myself at 1am then you are absolutely correct 

    this movie was simultaneously heart-warming and heart-wrenching. there were so many tense scenes where i’m fairly certain i didn’t breathe at all and i loved it.

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★★½

    easily one of the most heartwarming superhero movies ever. zachary, asher and jack were all amazing and i’m a sucker for found family storylines, so i loved that. i’m excited to see what dc has in store for the future!!

  • Gifted

    Gifted

    ★★★★

    i thought frank having to leave mary with her foster parents was going to be the most heart-breaking scene but then her foster father told frank she didn’t want to see him and i cried even more 

    this movie really was incredibly heart-warming though. chris evans and mckenna grace were amazing together :’)

  • Free Fire

    Free Fire

    ★★★½

    brie larson groaning “oh, men” was a major mood

  • Crazy, Stupid, Love.

    Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★½

    very thankful on this here day for ryan gosling dressed in a full suit eating a slice of sbarro pizza in slow motion

  • Us

    Us

    ★★★★½

    this entire movie was amazing but the score and the cinematography of that final fight scene? holy shit. i’m going to be thinking about that (and that plot twist) for a very long time...


    also: give lupita another damn oscar!!