Sort by

rachel has logged 52 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Sky High

Sky High

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Road House

Road House

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Solace

Solace

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Loving

Loving

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Spy

Spy

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Fool's Gold

Fool's Gold

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
22
One Fine Day

One Fine Day

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hitch

Hitch

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Every Day

Every Day

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Midnight Sun

Midnight Sun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Edit this entry  
17
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
First Match

First Match

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Walk of Shame

Walk of Shame

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
All About Steve

All About Steve

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tracks

Tracks

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry