Sort by

rachel has logged 370 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Doc Hollywood

Doc Hollywood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Growing Fangs

Growing Fangs

2021
×
Edit this entry  
27
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Smeds and the Smoos

The Smeds and the Smoos

2022
×
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Christmas Or Mine?

Your Christmas Or Mine?

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marvel One-Shot: Item 47

Marvel One-Shot: Item 47

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spirited

Spirited

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lovestruck in the City

Lovestruck in the City

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Double Happiness

Double Happiness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All the Old Knives

All the Old Knives

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
I Am Number Four

I Am Number Four

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Animal Crossing: The Movie

Animal Crossing: The Movie

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Valley Girl

Valley Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sky Is Everywhere

The Sky Is Everywhere

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Strange World

Strange World

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spirited

Spirited

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Next 365 Days

The Next 365 Days

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dinner Is Served

Dinner Is Served

2021
×
Edit this entry  
03
Twenty Something

Twenty Something

2021
×
Edit this entry  
03
Heart Shot

Heart Shot

2022
×
Edit this entry  
30
Superworm

Superworm

2021
×
Edit this entry  
30
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inside the Mind of a Cat

Inside the Mind of a Cat

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drifting Home

Drifting Home

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Soundtrack #1

Soundtrack #1

2022
×
Edit this entry  
21
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry