Sort by

rachel has logged 31 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marvel Studios Assembled: The Making of Moon Knight

Marvel Studios Assembled: The Making of Moon Knight

2022
×
Edit this entry  
29
My Liberation Notes

My Liberation Notes

2022
×
Edit this entry  
28
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Green Mothers' Club

Green Mothers' Club

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Conversations with Friends

Conversations with Friends

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Anonymously Yours

Anonymously Yours

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Tomorrow

Tomorrow

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bubble

Bubble

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Zero Fucks Given

Zero Fucks Given

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lingui: The Sacred Bonds

Lingui: The Sacred Bonds

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Cloud in Her Room

The Cloud in Her Room

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Pietà

Pietà

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry