Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
28
Stellar

Stellar

1993
×
Edit this entry  
28
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★½
Edit this entry  
21
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
Edit this entry  
03
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Wind

The Wind

2018
×
★½
Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
21
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hunter

Hunter

2015
×
Edit this entry  
20
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
Edit this entry  
19
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Game

The Game

1997
×
★★★
Edit this entry  
25
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry