• Malignant

    Malignant

    ★★★½

    Would honestly love to see the courtroom drama that would follow on from this film. 

    That Pixies remix is really so overbearing it’s hilarious.

  • The Dante Quartet
  • Little Fish

    Little Fish

    ★★★½

    Like Eternal Sunshine but without earning its genuinely emotional moments and instead relying on the premise alone to do the heavy work. The score was a little manipulative as well. 

    BUT all that being said I still enjoyed it as an interesting concept playing with the idea of being in love with someone vs being in love with the memories you have with someone.

  • Vampyr

    Vampyr

    Definitely one of the best movie posters of all time

  • The Elephant Man

    The Elephant Man

    ★★★★

    A film that could very easily become a typical biopic you’d take your mum to watch, but Lynch’s attention to detail in depicting the grittiness of industrial Victorian Britain gives this an edge that many other films in this genre lack. Yet he also never shies away from letting the film be as full of heart as something like this needs to be.  

    There’s an interesting question in here about when does an act of kindness that happens to…

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★½

    I forget that what made this so brilliant when it came out was at its core it’s really really wholesome and really really unpretentious fun

  • Evil Dead II

    Evil Dead II

    ★★★★½

    Just BALLS TO THE WALL. Even better than I remember it being. I pretty much didn’t stop laughing.

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★★★

    Still very charming in nearly all scenes (with the exception of THAT scene). It comes into its own and shows flashes of the brilliance that’s in Evil Dead 2 in the last act.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★½

    1/2 star for Tony Leung 
    1/2 star for the creature designs 
    1 and a 1/2 stars for the fight scenes 

    Idk I’m just a bit bored of these movies now

  • The Act of Killing

    The Act of Killing

    ★★★★★

    How does he sleep? 
    Is he not haunted? 

    He doesn’t. 
    He is. 

    No film has made me consider humanity’s capacity for violence and the means we use to justify it to squash guilt as much as this has. It also made me consider violence in film more than anything else I’ve seen.

  • Escape Room: Tournament of Champions

    Escape Room: Tournament of Champions

    ★★

    I had to ruin my good movie streak

  • The Ascent

    The Ascent

    ★★★★★

    This is, dare I say it, better than Come and See. *ducks for cover*


    1500th film and 200th this year boiii