keatonmerrell has logged 105 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Charly

Charly

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kangaroo Jack

Kangaroo Jack

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
21

21

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thor

Thor

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The History of Future Folk

The History of Future Folk

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild America

Wild America

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saw

Saw

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry