RSS feed for Arvid

Arvid has logged 348 entries for films during 2004.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Edit this entry  
29
Together

Together

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
All Dogs Go to Heaven

All Dogs Go to Heaven

1989
×
★★
Edit this entry  
27
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
Edit this entry  
19
Nattbuss 807

Nattbuss 807

1997
×
★★
Edit this entry  
16
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Karlsson on the Roof

Karlsson on the Roof

1974
×
★★★
Edit this entry  
16
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★
Edit this entry  
16
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1996
×
Edit this entry  
16
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★
Edit this entry  
16
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★
Edit this entry  
16
Nils Karlsson Pyssling

Nils Karlsson Pyssling

1990
×
★★
Edit this entry  
16
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

1992
×
★★★
Edit this entry  
16
White Fang

White Fang

1991
×
★★
Edit this entry  
16
Cradle 2 the Grave

Cradle 2 the Grave

2003
×
Edit this entry  
16
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
Edit this entry  
16
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
Edit this entry  
16
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Heartbreakers

Heartbreakers

2001
×
Edit this entry  
16
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise

Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise

1987
×
★★
Edit this entry  
16
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pillertrillaren

Pillertrillaren

1994
×
Edit this entry  
13
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
Rancid

Rancid

2004
×
★★
Edit this entry  
13
Dalecarlians

Dalecarlians

2004
×
★★
Edit this entry  
13
Killer Condom

Killer Condom

1996
×
★★
Edit this entry  
13
Tromeo & Juliet

Tromeo & Juliet

1996
×
★★
Edit this entry  
13
Redneck Zombies

Redneck Zombies

1989
×
Edit this entry  
13
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★
Edit this entry  
12
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dracula: Dead and Loving It

Dracula: Dead and Loving It

1995
×
★★
Edit this entry  
22
Pippi Goes on Board

Pippi Goes on Board

1969
×
★★★
Edit this entry  
22
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★
Edit this entry  
16
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
16
Beck 09 - The Price of Vengeance

Beck 09 - The Price of Vengeance

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
Adam & Eva

Adam & Eva

1997
×
Edit this entry  
14
Torment

Torment

1944
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★
Edit this entry  
11
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★★
Edit this entry  
26
Ferdinand the Bull

Ferdinand the Bull

1938
×
★★★
Edit this entry