RSS feed for Arvid

Arvid has logged 764 entries for films during 2006.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
31
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Tortoise and the Hare

The Tortoise and the Hare

1935
×
★★★
Edit this entry  
31
The Country Cousin

The Country Cousin

1936
×
★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★
Edit this entry  
30
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
A Night in Casablanca

A Night in Casablanca

1946
×
★★★
Edit this entry  
22
Acrobatty Bunny

Acrobatty Bunny

1946
×
★★
Edit this entry  
22
Coney Island

Coney Island

1917
×
★★★
Edit this entry  
21
Inn of Evil

Inn of Evil

1971
×
★★
Edit this entry  
21
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
Vaxdockan

Vaxdockan

1962
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Peach Thief

The Peach Thief

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Oh, Doctor!

Oh, Doctor!

1917
×
★★
Edit this entry  
17
Tea for Two Hundred

Tea for Two Hundred

1948
×
★★★
Edit this entry  
17
MVP: Most Valuable Primate

MVP: Most Valuable Primate

2000
×
★★
Edit this entry  
17
Grind

Grind

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Blue Crush

Blue Crush

2002
×
★★
Edit this entry  
15
Passenger

Passenger

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
His Wedding Night

His Wedding Night

1917
×
★★★
Edit this entry  
14
The Rough House

The Rough House

1917
×
★★★
Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
14
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★
Edit this entry  
14
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Edit this entry  
13
The Butcher Boy

The Butcher Boy

1917
×
★★
Edit this entry  
12
Virtual Girl

Virtual Girl

1998
×
Edit this entry  
12
Father

Father

1966
×
★★★★
Edit this entry  
11
Guernica

Guernica

1951
×
★★★
Edit this entry  
11
The Saragossa Manuscript

The Saragossa Manuscript

1965
×
★★★★
Edit this entry  
10
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Virtual Girl

Virtual Girl

1998
×
★★
Edit this entry  
09
American Pie Presents: The Naked Mile

American Pie Presents: The Naked Mile

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Deadlock: A Passion for Murder

Deadlock: A Passion for Murder

1997
×
★★
Edit this entry  
07
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Edit this entry  
07
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Puddle Cruiser

Puddle Cruiser

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
One Day a Man Bought a House

One Day a Man Bought a House

1998
×
★★
Edit this entry  
06
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★
Edit this entry  
04
Scoop

Scoop

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Puff, Puff, Pass

Puff, Puff, Pass

2006
×
★★
Edit this entry  
03
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★
Edit this entry  
02
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1909
×
★★
Edit this entry  
01
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry