RSS feed for Arvid

Arvid has logged 319 entries for films during 2008.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Some Nudity Required

Some Nudity Required

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
Soviet Elegy

Soviet Elegy

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
Captain Grogg's Wonderful Journey

Captain Grogg's Wonderful Journey

1916
×
★★★
Edit this entry  
30
The Class

The Class

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Robert. A Fortunate Life

Robert. A Fortunate Life

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Checkmate

Checkmate

1956
×
★★
Edit this entry  
18
MXP: Most Xtreme Primate

MXP: Most Xtreme Primate

2004
×
★★
Edit this entry  
13
The Flight of the Eagle

The Flight of the Eagle

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Now You Know

Now You Know

2002
×
★★
Edit this entry  
07
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Sir Arne's Treasure

Sir Arne's Treasure

1919
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Futurama: Bender's Game

Futurama: Bender's Game

2008
×
★★
Edit this entry  
29
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Involuntary

Involuntary

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
16
Frontier(s)

Frontier(s)

2007
×
★★
Edit this entry  
16
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★
Edit this entry  
14
The Wackness

The Wackness

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ordet

Ordet

1955
×
★★★
Edit this entry  
08
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★
Edit this entry  
05
Return to Sleepaway Camp

Return to Sleepaway Camp

2008
×
★★
Edit this entry  
02
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★
Edit this entry  
01
Here Is Your Life

Here Is Your Life

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Waiting for Happiness

Waiting for Happiness

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Clown

Clown

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
Zombie Strippers!

Zombie Strippers!

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★
Edit this entry  
19
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry  
14
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
13
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bluebeard

Bluebeard

1963
×
★★★
Edit this entry  
09
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
08
Days of '36

Days of '36

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Haunted Curiosity Shop

The Haunted Curiosity Shop

1901
×
★★★
Edit this entry  
08
Ben & Gunnar

Ben & Gunnar

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Edit this entry  
07
Teaching Mrs. Tingle

Teaching Mrs. Tingle

1999
×
★★
Edit this entry  
05
The Miracle of Father Malachia

The Miracle of Father Malachia

1961
×
★★★
Edit this entry  
04
Two People

Two People

1945
×
★★★
Edit this entry