RSS feed for Arvid

Arvid has logged 438 entries for films during 2009.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Andriesh

Andriesh

1954
×
★★★
Edit this entry  
30
Point of Seduction: Body Chemistry III

Point of Seduction: Body Chemistry III

1994
×
★★
Edit this entry  
30
Ghoulies IV

Ghoulies IV

1994
×
★★
Edit this entry  
30
Loose Screws

Loose Screws

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
A Short Film About the Indio Nacional

A Short Film About the Indio Nacional

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bare Naked Survivor

Bare Naked Survivor

2001
×
Edit this entry  
28
Sins of Desire

Sins of Desire

1993
×
★★
Edit this entry  
27
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Death in the Land of Encantos

Death in the Land of Encantos

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Big Bad Mama II

Big Bad Mama II

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
Baywatch: White Thunder at Glacier Bay

Baywatch: White Thunder at Glacier Bay

1998
×
★★
Edit this entry  
22
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Christmas in Wonderland

Christmas in Wonderland

2007
×
★★
Edit this entry  
17
A Phantasy

A Phantasy

1952
×
★★★
Edit this entry  
17
Rythmetic

Rythmetic

1956
×
Edit this entry  
17
Scherzo

Scherzo

1939
×
Edit this entry  
17
Serenal

Serenal

1959
×
★★
Edit this entry  
17
Short and Suite

Short and Suite

1959
×
★★★
Edit this entry  
16
Plötsligt igen

Plötsligt igen

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
A Walk in the Old City of Warsaw

A Walk in the Old City of Warsaw

1958
×
★★
Edit this entry  
15
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★
Edit this entry  
15
New York Lightboard

New York Lightboard

1961
×
★★
Edit this entry  
15
New York Lightboard Record

New York Lightboard Record

1961
×
★★
Edit this entry  
15
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★
Edit this entry  
15
Opening Speech

Opening Speech

1961
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Banquet

The Banquet

1948
×
★★★
Edit this entry  
14
Men of the Blue Cross

Men of the Blue Cross

1955
×
★★
Edit this entry  
14
Up there in the mountains

Up there in the mountains

1946
×
★★
Edit this entry  
14
Mail Early for Christmas

Mail Early for Christmas

1959
×
★★★
Edit this entry  
14
Mosaic

Mosaic

1965
×
★★★
Edit this entry  
14
NBC Valentine Greeting

NBC Valentine Greeting

1940
×
★★
Edit this entry  
14
Narcissus

Narcissus

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
Sunday's Children

Sunday's Children

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dollar Dance

Dollar Dance

1943
×
★★
Edit this entry  
13
Fiddle-de-dee

Fiddle-de-dee

1947
×
★★
Edit this entry  
13
Hen Hop

Hen Hop

1942
×
★★★
Edit this entry  
13
Hoppity Pop

Hoppity Pop

1946
×
Edit this entry  
13
Keep Your Mouth Shut

Keep Your Mouth Shut

1944
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blackbird

Blackbird

1958
×
★★
Edit this entry  
13
La poulette grise

La poulette grise

1947
×
★★★
Edit this entry  
13
Lines: Vertical

Lines: Vertical

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
Little Miss Millions

Little Miss Millions

1993
×
★★
Edit this entry  
13
Loops

Loops

1940
×
Edit this entry  
13
Love on the Wing

Love on the Wing

1939
×
★★
Edit this entry  
12
Pavoncello

Pavoncello

1967
×
★★★
Edit this entry  
10
Vampire In Vegas

Vampire In Vegas

2009
×
★★
Edit this entry  
10
Rock the Boat

Rock the Boat

1944
×
★★★
Edit this entry  
10
Canon

Canon

1964
×
★★★
Edit this entry  
09
The Telephone Book

The Telephone Book

1971
×
★★
Edit this entry