RSS feed for Arvid

Arvid has logged 455 entries for films during 2010.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Syntagma

Syntagma

1983
×
★★
Edit this entry  
30
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Destino

Destino

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Room in Rome

Room in Rome

2010
×
★★
Edit this entry  
26
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
South Park: Imaginationland

South Park: Imaginationland

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
The Knockout

The Knockout

1914
×
★★
Edit this entry  
23
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dear Santa

Dear Santa

1998
×
★★
Edit this entry  
19
The Forest

The Forest

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
A Carpenter

A Carpenter

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fire

Fire

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
Following

Following

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★
Edit this entry  
16
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★
Edit this entry  
15
Warlords

Warlords

1988
×
Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
Love Shack

Love Shack

2010
×
Edit this entry  
09
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
Edit this entry  
07
Against The Law

Against The Law

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
The Eye of the Storm

The Eye of the Storm

2009
×
★★
Edit this entry  
06
Buried Alive

Buried Alive

2010
×
★★
Edit this entry  
06
Storm Trooper

Storm Trooper

1998
×
★★
Edit this entry  
05
Altered States

Altered States

1980
×
★★★
Edit this entry  
03
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Young Doctors in Love

Young Doctors in Love

1982
×
★★
Edit this entry  
02
Europe in the Raw

Europe in the Raw

1963
×
★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★
Edit this entry  
29
Commando Squad

Commando Squad

1987
×
★★
Edit this entry  
28
Star Slammer

Star Slammer

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★
Edit this entry  
25
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Edit this entry  
23
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Revolución

Revolución

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Svenska bilder

Svenska bilder

1964
×
★★★★
Edit this entry  
19
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★
Edit this entry  
17
Inspector Blubber & Co

Inspector Blubber & Co

2010
×
★★
Edit this entry  
16
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Deep Space

Deep Space

1988
×
★★
Edit this entry  
14
Caught in the Rain

Caught in the Rain

1914
×
★★
Edit this entry  
13
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Confrontation

The Confrontation

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
Histoire(s) du Cinéma: Only Cinema

Histoire(s) du Cinéma: Only Cinema

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★
Edit this entry  
11
The War Game

The War Game

1965
×
★★★★
Edit this entry  
11
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★
Edit this entry  
09
The Monastery of Sendomir

The Monastery of Sendomir

1920
×
★★★★
Edit this entry