RSS feed for Arvid

Arvid has logged 383 entries for films during 2011.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★
Edit this entry  
31
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★
Edit this entry  
29
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★
Edit this entry  
28
Simon & the Oaks

Simon & the Oaks

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Attack of the Killer Tomatoes!

Attack of the Killer Tomatoes!

1978
×
Edit this entry  
18
Bob Kick, the Mischievous Kid

Bob Kick, the Mischievous Kid

1903
×
★★
Edit this entry  
18
Extraordinary Illusions

Extraordinary Illusions

1903
×
★★★
Edit this entry  
18
Alcofribas, The Master Magician

Alcofribas, The Master Magician

1903
×
★★
Edit this entry  
18
Comical Conjuring

Comical Conjuring

1903
×
★★★
Edit this entry  
18
The Magic Lantern

The Magic Lantern

1903
×
★★
Edit this entry  
18
The Ballet Master's Dream

The Ballet Master's Dream

1903
×
★★
Edit this entry  
18
The Damnation of Faust

The Damnation of Faust

1903
×
★★
Edit this entry  
18
The Terrible Turkish Executioner

The Terrible Turkish Executioner

1904
×
★★
Edit this entry  
17
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★
Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★
Edit this entry  
13
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Pirates of Silicon Valley

Pirates of Silicon Valley

1999
×
★★
Edit this entry  
10
My Wife's Relations

My Wife's Relations

1922
×
★★★
Edit this entry  
09
Alice's Mysterious Mystery

Alice's Mysterious Mystery

1926
×
★★★
Edit this entry  
07
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Friend of the Family II

Friend of the Family II

1996
×
★★
Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
Terminal Force

Terminal Force

1989
×
★★
Edit this entry  
03
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Edit this entry  
03
Friend of the Family

Friend of the Family

1995
×
★★
Edit this entry  
02
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★
Edit this entry  
01
When It Rains

When It Rains

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Metamorphosis

Metamorphosis

1975
×
★★★
Edit this entry  
28
Bedtime Stories

Bedtime Stories

2008
×
Edit this entry  
28
The Millennial Bee

The Millennial Bee

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mardi Gras: Spring Break

Mardi Gras: Spring Break

2011
×
★★
Edit this entry  
26
Joe Hill

Joe Hill

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Mother with Two Children Expecting Her Third

A Mother with Two Children Expecting Her Third

1970
×
★★★
Edit this entry  
26
Conan O'Brien Can't Stop

Conan O'Brien Can't Stop

2011
×
★★
Edit this entry  
26
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★
Edit this entry  
25
Have a Wonderful Life

Have a Wonderful Life

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Beverly Hills Vamp

Beverly Hills Vamp

1989
×
★★
Edit this entry  
24
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★
Edit this entry  
24
Stealth Fighter

Stealth Fighter

1999
×
★★
Edit this entry  
22
Barry Munday

Barry Munday

2010
×
★★
Edit this entry  
22
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★
Edit this entry  
22
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Pina

Pina

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
Edit this entry  
20
Bikini Time Machine

Bikini Time Machine

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Evil Spawn

Evil Spawn

1987
×
★★
Edit this entry