RSS feed for Arvid

Arvid has logged 431 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Svensson, Svensson - In Sickness and in Health

Svensson, Svensson - In Sickness and in Health

2011
×
★★
Edit this entry  
31
After Porn Ends

After Porn Ends

2012
×
★★
Edit this entry  
30
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Savages

Savages

2012
×
★★
Edit this entry  
26
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Parasitic

Parasitic

2012
×
★★
Edit this entry  
23
A Christmas Wedding Date

A Christmas Wedding Date

2012
×
★★
Edit this entry  
23
Bad Biology

Bad Biology

2008
×
★★
Edit this entry  
23
The Pelican and the Snipe

The Pelican and the Snipe

1944
×
★★
Edit this entry  
20
Strange Wilderness

Strange Wilderness

2008
×
★★
Edit this entry  
19
Mob Boss

Mob Boss

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Random Love Story

Random Love Story

1974
×
★★★
Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★
Edit this entry  
16
Inside/Out

Inside/Out

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Something from Nothing: The Art of Rap

Something from Nothing: The Art of Rap

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Searching for Bobby D

Searching for Bobby D

2005
×
★★
Edit this entry  
12
Die Zombiejäger

Die Zombiejäger

2005
×
★★
Edit this entry  
08
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Demon Island

Demon Island

2002
×
Edit this entry  
05
Lunch Break

Lunch Break

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★
Edit this entry  
04
Pirates of the Lake

Pirates of the Lake

1987
×
★★★
Edit this entry  
04
The Pleasure Garden

The Pleasure Garden

1961
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dead Mountaineer's Hotel

Dead Mountaineer's Hotel

1979
×
★★★
Edit this entry  
02
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★
Edit this entry  
01
Intentions of Murder

Intentions of Murder

1964
×
★★★
Edit this entry  
30
Johan Falk: Barninfiltratören

Johan Falk: Barninfiltratören

2012
×
★★
Edit this entry  
27
The Neon Bible

The Neon Bible

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Johan Falk 10: Organizatsija Karayan

Johan Falk 10: Organizatsija Karayan

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Edit this entry  
24
Another Woman

Another Woman

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
Johan Falk 9: Alla råns moder

Johan Falk 9: Alla råns moder

2012
×
★★
Edit this entry  
24
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★
Edit this entry  
21
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
18
Johan Falk: De 107 patrioterna

Johan Falk: De 107 patrioterna

2012
×
★★
Edit this entry  
17
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wanda

Wanda

1970
×
★★★
Edit this entry  
11
Johan Falk: Spelets regler

Johan Falk: Spelets regler

2012
×
★★
Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
07
2 Days in New York

2 Days in New York

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Ubasuteyama

Ubasuteyama

1925
×
★★
Edit this entry  
04
Three Little Bears

Three Little Bears

1931
×
★★★★
Edit this entry  
04
Crab Temple Omen

Crab Temple Omen

1925
×
★★★
Edit this entry  
04
A Day After a Hundred Years

A Day After a Hundred Years

1933
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Stolen Lump

The Stolen Lump

1929
×
★★
Edit this entry  
04
The Black Cat

The Black Cat

1931
×
★★★
Edit this entry  
03
The Merry Widow

The Merry Widow

1934
×
★★★
Edit this entry