RSS feed for Arvid

Arvid has logged 294 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Easy Money III: Life Deluxe

Easy Money III: Life Deluxe

2013
×
★★
Edit this entry  
25
Last Resort

Last Resort

1986
×
Edit this entry  
24
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★
Edit this entry  
24
Santa Buddies

Santa Buddies

2009
×
★★
Edit this entry  
23
Sorority Party Massacre

Sorority Party Massacre

2012
×
Edit this entry  
22
The Reunion

The Reunion

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★
Edit this entry  
18
Semiotics of the Kitchen

Semiotics of the Kitchen

1975
×
★★
Edit this entry  
17
Anguish

Anguish

1987
×
★★★
Edit this entry  
16
Dangerous Dreams

Dangerous Dreams

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Roses, Kisses and Death

Roses, Kisses and Death

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paradise: Hope

Paradise: Hope

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

2013
×
★★
Edit this entry  
09
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Edit this entry  
07
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★
Edit this entry  
05
Joseph Kilian

Joseph Kilian

1963
×
★★★★
Edit this entry  
03
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Edit this entry  
30
The Craft

The Craft

1996
×
★★
Edit this entry  
30
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★
Edit this entry  
26
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Edit this entry  
23
Distant Thunder

Distant Thunder

1973
×
★★★
Edit this entry  
22
Celia

Celia

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
The Prime of Life

The Prime of Life

1967
×
★★★
Edit this entry  
19
Le Plaisir

Le Plaisir

1952
×
★★★
Edit this entry  
19
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★
Edit this entry  
17
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★
Edit this entry  
17
Meatballs Part II

Meatballs Part II

1984
×
★★
Edit this entry  
17
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★
Edit this entry  
13
Jobs

Jobs

2013
×
★★
Edit this entry  
13
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Orgazmo

Orgazmo

1997
×
★★
Edit this entry  
10
A Dangerous Proposal

A Dangerous Proposal

1919
×
★★★
Edit this entry  
09
Vamp U

Vamp U

2013
×
Edit this entry  
09
Coffy

Coffy

1973
×
★★★
Edit this entry  
09
Curse of the Golden Flower

Curse of the Golden Flower

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★
Edit this entry  
07
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★
Edit this entry  
07
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★
Edit this entry  
07
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Smiley

Smiley

2012
×
★★
Edit this entry  
06
Cold Prey

Cold Prey

2006
×
★★
Edit this entry  
06
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★
Edit this entry  
06
Embrace of the Vampire

Embrace of the Vampire

2013
×
★★
Edit this entry  
03
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★
Edit this entry  
03
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★
Edit this entry  
03
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Edit this entry