RSS feed for Arvid

Arvid has logged 217 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Les Hautes solitudes

Les Hautes solitudes

1974
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Pinchcliffe Grand Prix

The Pinchcliffe Grand Prix

1975
×
★★★
Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Beautiful Girl

Beautiful Girl

2014
×
★½
Edit this entry  
29
Storm Children, Book One

Storm Children, Book One

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Woman of Darkness

Woman of Darkness

1966
×
★★★½
Edit this entry  
22
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★
Edit this entry  
22
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Mannequin in Red

Mannequin in Red

1958
×
★★½
Edit this entry  
15
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sven Klangs kvintett

Sven Klangs kvintett

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sharknado

Sharknado

2013
×
★½
Edit this entry  
14
The Cars That Ate Paris

The Cars That Ate Paris

1974
×
★★½
Edit this entry  
13
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
★★★★
Edit this entry  
10
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
08
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Burning

The Burning

1981
×
★★★½
Edit this entry  
28
No End

No End

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
One Summer of Happiness

One Summer of Happiness

1951
×
★★★
Edit this entry  
26
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ugly, Dirty and Bad

Ugly, Dirty and Bad

1976
×
★★
Edit this entry  
22
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nas: Time Is Illmatic

Nas: Time Is Illmatic

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Drama of Jealousy (And Other Things)

A Drama of Jealousy (And Other Things)

1970
×
★★★
Edit this entry  
18
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Edit this entry  
18
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bro, What Happened?

Bro, What Happened?

2014
×
Edit this entry  
14
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Captive

The Captive

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★
Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Drive Thru

Drive Thru

2007
×
★★
Edit this entry  
08
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★
Edit this entry  
07
The Prime of Miss Jean Brodie

The Prime of Miss Jean Brodie

1969
×
★★★
Edit this entry  
05
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
The Coed and the Zombie Stoner

The Coed and the Zombie Stoner

2014
×
Edit this entry  
04
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★½
Edit this entry