RSS feed for Arvid

Arvid has logged 79 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Sir Arne's Treasure

Sir Arne's Treasure

1919
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Frost

Frost

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Face

Face

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Here Is Your Life

Here Is Your Life

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mournful Unconcern

Mournful Unconcern

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
In the Presence of a Clown

In the Presence of a Clown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
22
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Birds, Orphans and Fools

Birds, Orphans and Fools

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
26
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Once Upon a Time, Cinema

Once Upon a Time, Cinema

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
10
My Sister My Love

My Sister My Love

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Second Circle

The Second Circle

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The House

The House

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Cyclo

Cyclo

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Happy End

Happy End

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Peach Thief

The Peach Thief

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Sir Arne's Treasure

Sir Arne's Treasure

1919
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Color of Paradise

The Color of Paradise

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Asthenic Syndrome

The Asthenic Syndrome

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
15
My Way Home

My Way Home

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Image Makers

The Image Makers

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
04
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
10
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
10
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Elvira Madigan

Elvira Madigan

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
07
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★★
Edit this entry