2004

Arvid Sollenby Arvid Sollenby’s year in review

Arvid’s highest rated films

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Fanny & Alexander

    ★★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

  • Bowling for Columbine

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • Kids

    ★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 324 Films watched
  • 27 Average per month
  • 6.2 Average per week

Milestones

First Film

Police Academy: Mission to Moscow

Jul 5

Last Film

Barry Lyndon

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Comedy
127 films
Drama
94 films
Thriller
90 films
Action
65 films
Horror
63 films
Crime
50 films
Adventure
41 films
Family
40 films
Romance
34 films
Sci Fi
33 films
USA
234 films
Sweden
60 films
UK
23 films
Germany
13 films
France
12 films
Australia
7 films
Italy
7 films
Denmark
5 films
Canada
4 films
Norway
3 films
English
259 films
Swedish
68 films
Spanish
25 films
French
23 films
German
18 films
Russian
12 films
Italian
11 films
Japanese
7 films
Latin
7 films
Norwegian
6 films

Breakdown

2004 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

American Psycho II: All American Girl
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Star Wars
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Limpan

Films watched in 2004

  • Barry Lyndon
  • Marnie
  • Together
  • All Dogs Go to Heaven
  • The Birds
  • Dazed and Confused
  • The Gold Rush
  • The Passion of Joan of Arc
  • Mortal Kombat
  • Nattbuss 807
  • The Phantom Carriage
  • Karlsson on the Roof
  • The Bodyguard
  • The Nutty Professor
  • You've Got Mail
  • The Many Adventures of Winnie the Pooh
  • Nils Karlsson Pyssling
  • The Spirit of Christmas
  • White Fang
  • Cradle 2 the Grave
  • Jawbreaker
  • The Mighty Ducks
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Heartbreakers
  • Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise
  • Shadow of a Doubt
  • Saboteur
  • The Lion King
  • Pillertrillaren
  • Killer Condom
  • Tromeo & Juliet
  • Redneck Zombies
  • Zombie Flesh Eaters
  • Songs from the Second Floor
  • Fanny & Alexander
  • Dracula: Dead and Loving It
  • Pippi Goes on Board
  • Lady and the Tramp
  • The Seventh Seal
  • Beck - Hämndens pris
  • Adam & Eva
  • Torment
  • The Living Dead at Manchester Morgue
  • Thriller: A Cruel Picture
  • Ferdinand the Bull
  • Super Size Me
  • Vertigo
  • Drowning Ghost
  • Blood Simple
  • Wild Strawberries
  • Ghost Ship
  • Creepshow 2
  • Charlie: The Life and Art of Charles Chaplin
  • Stanley Kubrick: A Life in Pictures
  • The Adventures of Picasso
  • A Hole in My Heart
  • High Tension
  • Daybreak
  • Window Cleaners
  • Good Scouts
  • Donald's Penguin
  • Honey I Blew Up the Kid
  • Golden Eggs
  • Billposters
  • Donald's Camera
  • Donald's Cousin Gus
  • Rope
  • The Last House on the Left
  • Fahrenheit 9/11
  • First Blood
  • The Trouble with Harry
  • The People Under the Stairs
  • Limpan
  • Fantasia
  • Young Frankenstein
  • Robin Hood
  • Tintin and the Temple of the Sun
  • Piglet's Big Movie
  • Oliver & Company
  • American Psycho II: All American Girl
  • Cherry Falls
  • Jane Austen's Mafia!
  • Free Willy
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Predator
  • Paths of Glory
  • 30:e november
  • Baby's Day Out
  • Bring It On
  • D2: The Mighty Ducks
  • Loser
  • Super Mario Bros.
  • Anger Management
  • Freddy vs. Jason
  • Signs
  • Swordfish
  • Smugglarkungen
  • Hannibal
  • Rear Window
  • Apocalypse Now
  • Born on the Fourth of July
  • Swedish Beauty
  • The Fearless Vampire Killers
  • Asterix and the Big Fight
  • Nature's Warrior
  • BlackJack
  • Unmarried Couples: A Comedy That Will Break You Up
  • Species
  • Stargate
  • The Stationmaster Is on Fire - The Movie, That Is!
  • Framed
  • Species II
  • Deadline
  • Clerks
  • Mean Guns
  • Donald and Pluto
  • The Safety of Objects
  • Manhunter
  • The Insider
  • Traffic
  • Emil in Lonneberga
  • Ivanhoe
  • Mickey Blue Eyes
  • Panic Room
  • Midsummer
  • Very Bad Things
  • Joe Dirt
  • Night of the Living Dead
  • Romeo + Juliet
  • Showtime
  • House of Angels: The Second Summer
  • Demolition Man
  • Bride of Chucky
  • Pet Sematary II
  • Rules of Engagement
  • Mortal Kombat: Annihilation
  • Being John Malkovich
  • The Wrong Trousers
  • The Bone Collector
  • Ken Park
  • Macken - Roy's & Roger's Bilservice
  • Ronja Robbersdaughter
  • S.O.S: Swedes at Sea
  • Sällskapsresan II - Snowroller
  • Yrrol - en kolossalt genomtänkt film
  • Bean
  • The Perfect Storm
  • FearDotCom
  • My Big Fat Greek Wedding
  • Beauty and the Beast
  • Coyote Ugly
  • Legally Blonde
  • Enemy at the Gates
  • Släpp fångarne loss - det är vår!
  • Aladdin
  • Antz
  • Batman
  • Batman Returns
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Hajen som visste för mycket
  • The Matrix
  • The Matrix Reloaded
  • Tank Girl
  • Planet of the Apes
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Halloween: Resurrection
  • Bloody Moon
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Gladiator
  • Friday the 13th
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Next Friday
  • Shriek If You Know What I Did Last Friday the Thirteenth
  • Psycho
  • S.W.A.T.
  • House on Haunted Hill
  • Deep Blue Sea
  • The Jungle Book
  • The Tigger Movie
  • True Lies
  • The Jackal
  • Hamilton
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • Erin Brockovich
  • Scream 3
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • The Color Purple
  • Jurassic Park
  • The Terminator
  • Vinterviken
  • Ghostbusters II
  • The New York Ripper
  • Pet Sematary
  • Thinner
  • My Boss's Daughter
  • Home Alone 3

See all 324

Highly rated films Arvid missed

  • Howl's Moving Castle
  • The Power of Nightmares
  • Mind Game
  • Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy
  • Turtles Can Fly
  • Mysterious Skin
  • The Taste of Tea
  • Head-On

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more