2006

Arvid Sollenby Arvid Sollenby’s year in review

Arvid’s highest rated films

  • The Passion of Anna

    ★★★★★

  • Dead Man's Letters

    ★★★★★

  • A City of Sadness

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★★

  • The Image Makers

    ★★★★★

  • The Seventh Continent

    ★★★★★

  • My Way Home

    ★★★★★

  • The Travelling Players

    ★★★★★

  • The Asthenic Syndrome

    ★★★★★

  • The Color of Paradise

    ★★★★★

  • Sir Arne's Treasure

    ★★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • Shoeshine

    ★★★★★

  • Satantango

    ★★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 692 Films watched
  • 57.7 Average per month
  • 13.3 Average per week

Milestones

First Film

The Long Weekend

Jan 1

Most Watched

Kapten Grogg i ballong

3 times

Virtual Girl

twice

The Portrait of Captain Grogg

twice

Last Film

The Hourglass Sanatorium

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
335 films
Comedy
169 films
Animation
121 films
Romance
89 films
Thriller
67 films
Documentary
61 films
Crime
45 films
Fantasy
35 films
Mystery
33 films
Family
32 films
USA
307 films
France
111 films
Sweden
59 films
Germany
50 films
UK
49 films
Italy
39 films
Poland
23 films
Denmark
22 films
Hungary
22 films
Iran
17 films
English
430 films
French
95 films
German
58 films
Swedish
56 films
Italian
42 films
Polish
28 films
Russian
27 films
Spanish
26 films
Hungarian
22 films

Breakdown

2006 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Date Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Ängel

Films watched in 2006

  • The Hourglass Sanatorium
  • A Night at the Opera
  • The Tortoise and the Hare
  • The Country Cousin
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • National Lampoon's European Vacation
  • A Night in Casablanca
  • Acrobatty Bunny
  • Coney Island
  • Inn of Evil
  • Love Streams
  • Vaxdockan
  • The Peach Thief
  • Oh, Doctor!
  • Tea for Two Hundred
  • MVP: Most Valuable Primate
  • Grind
  • Black Narcissus
  • Blue Crush
  • Passenger
  • His Wedding Night
  • The Rough House
  • Double Indemnity
  • Arabian Nights
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • The Butcher Boy
  • Virtual Girl
  • Father
  • Guernica
  • The Saragossa Manuscript
  • Christiane F.
  • Virtual Girl
  • American Pie Presents: The Naked Mile
  • Deadlock: A Passion for Murder
  • Letter from an Unknown Woman
  • After Life
  • Puddle Cruiser
  • One Day a Man Bought a House
  • Stardust Memories
  • Scoop
  • Satantango
  • Puff, Puff, Pass
  • Chinese Roulette
  • Live Flesh
  • L'Argent
  • A Midsummer Night's Dream
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Lancelot of the Lake
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Hukkle
  • King John
  • The Tempest
  • All About Loving
  • Silence and Cry
  • Interiors
  • Kes
  • The Gravedancers
  • Faust
  • Kwaidan
  • The Devil, Probably
  • Anything Else
  • The Old Place
  • The Girl Next Door
  • Flicker Memories
  • A Special Day
  • Addio Kira!
  • Második jelenlét
  • Chekhovian Motifs
  • Four Nights of a Dreamer
  • Aventure Malgache
  • The Night Porter
  • Shoeshine
  • A Song of Love
  • Merry-Go-Round
  • A Busy Day
  • Peeping Tom
  • Sisters
  • Bitter Moon
  • All These Women
  • I've Heard the Mermaids Singing
  • The Lives of Others
  • Exotica
  • Cavalcade of San Francisco
  • The Pianist
  • Tess
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • Macbeth
  • East Palace West Palace
  • Platform
  • Another Way
  • The So-Called Caryatids
  • The Ninth Gate
  • Taboo
  • Quicker'n a Wink
  • Kuduz
  • Darkened Room
  • Our Trip to Africa
  • A Midsummer Night's Sex Comedy
  • Go West
  • The Milky Way
  • Touchez Pas au Grisbi
  • Ängel
  • You're Lying!
  • Angel
  • Nutty Professor II: The Klumps
  • Wake Up, Mate, Don't You Sleep
  • The Vanishing Lion
  • The Fiancés of the Bridge Mac Donald
  • Seven Women of Different Ages
  • Rebels of the Neon God
  • From a Night Porter's Point of View
  • The Night of the Shooting Stars
  • Hospital
  • Diary of a Pregnant Woman
  • First Love
  • Days of Eclipse
  • Aparajito
  • The Musicians
  • The Descent
  • All Things Fair
  • I Was a Soldier
  • Refrain
  • The Bricklayer
  • Life Story
  • X-Ray
  • Slate
  • The Monastery of Sendomir
  • The Traveler
  • The Rules of the Game
  • From the City of Lodz
  • Adebar
  • Schwechater
  • I Am Curious (Blue)
  • American Beauty
  • Dancer in the Dark
  • Duck Season
  • The Married Woman
  • Falling Down
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • The Godfather
  • Sir Arne's Treasure
  • Je Vous Salue, Sarajevo
  • Sleepy Hollow
  • Taste of Cherry
  • The King Is Alive
  • The Eel
  • Au Hasard Balthazar
  • The Terrorizers
  • Come and See
  • Stalker
  • Les Vampires
  • For the Children
  • Bout-de-Zan et l'embusqué
  • The Green, Green Grass of Home
  • The Serpent's Way
  • Pather Panchali
  • The Color of Paradise
  • Grandma's Boy
  • Jelenlét
  • Jackass Number Two
  • I Am Curious (Yellow)
  • The Asthenic Syndrome
  • The Butterfly Effect 2
  • Bon Voyage
  • Daughter of the Nile
  • Bachelor Party Vegas
  • The Trial of Joan of Arc
  • The Cloud-Capped Star
  • A Man Escaped
  • The Bigamist
  • Red Psalm
  • Just Friends
  • The Cremator
  • Black Girl
  • The Hitch-Hiker
  • For the First Time
  • A Countess from Hong Kong
  • The Heart of the World
  • Man Bites Dog
  • Standing Still
  • Two Women
  • F for Fake
  • Evil Dead II
  • Electra, My Love
  • Dr. Mabuse, the Gambler
  • My Date with Drew
  • Blackboards
  • The Wagoner
  • The House Is Black
  • Sherlock, Jr.
  • Diary of a Country Priest
  • The Travelling Players
  • Tale of Cinema
  • Outrage
  • Dorm Daze 2
  • The Grapes of Wrath
  • Volver
  • I'll Always Know What You Did Last Summer
  • At the Circus
  • Dog Daze
  • Jitterbug Follies
  • The Life of Oharu

See all 692

Highly rated films Arvid missed

  • Lake of Fire
  • Paprika
  • The Fall
  • Suely in the Sky
  • Memories of Matsuko
  • Jane Eyre
  • Brand Upon the Brain!
  • John Waters: This Filthy World

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more