2008

Arvid Sollenby Arvid Sollenby’s year in review

Arvid’s highest rated films

  • In the Presence of a Clown

    ★★★★★

  • Mournful Unconcern

    ★★★★★

  • Here Is Your Life

    ★★★★★

  • Afghan Alphabet

    ★★★★

  • Res aldrig på enkel biljett

    ★★★★

  • The Gardener

    ★★★★

  • The Serpent's Egg

    ★★★★

  • The Making of Fanny and Alexander

    ★★★★

  • Fårö Document 1979

    ★★★★

  • Ett enklare liv

    ★★★★

  • Dol: The Valley of Tambourines

    ★★★★

  • Flight of the Red Balloon

    ★★★★

  • Buddha Collapsed Out of Shame

    ★★★★

  • I Served the King of England

    ★★★★

  • Heremias: Book One - The Legend of the Lizard Princess

    ★★★★

  • PVC-1

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 256 Films watched
  • 21.3 Average per month
  • 4.9 Average per week

Milestones

First Film

Lady in White

Jan 2

Last Film

Some Nudity Required

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
135 films
Comedy
78 films
Thriller
40 films
Romance
37 films
Crime
35 films
Horror
32 films
Mystery
23 films
Documentary
18 films
Action
14 films
Fantasy
14 films
USA
98 films
Sweden
40 films
France
37 films
Germany
21 films
UK
20 films
Canada
9 films
Italy
9 films
Finland
4 films
Czechia
4 films
English
157 films
Swedish
42 films
French
32 films
German
26 films
Russian
10 films
Italian
8 films
Spanish
7 films
Chinese
7 films

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

High and Low
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Meet the Spartans
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Setannya kok beneran?

Films watched in 2008

  • Some Nudity Required
  • Soviet Elegy
  • Captain Grogg's Wonderful Journey
  • Robert. A Fortunate Life
  • Mamma Mia!
  • Checkmate
  • MXP: Most Xtreme Primate
  • The Flight of the Eagle
  • Now You Know
  • Futurama: Bender's Game
  • Let the Right One In
  • Involuntary
  • The Wackness
  • Frontier(s)
  • Step Brothers
  • The White Reindeer
  • Burn After Reading
  • David Holzman's Diary
  • Ordet
  • Kings of the Road
  • Return to Sleepaway Camp
  • Here Is Your Life
  • The Young Girls of Rochefort
  • Waiting for Happiness
  • Clown
  • Night of the Demon
  • Zombie Strippers!
  • Made in U.S.A.
  • Cléo from 5 to 7
  • Yeelen
  • Dracula
  • Vicky Cristina Barcelona
  • Masculin Féminin
  • Bluebeard
  • Vampyr
  • Days of '36
  • The Haunted Curiosity Shop
  • Ben & Gunnar
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Teaching Mrs. Tingle
  • Two People
  • The Miracle of Father Malachia
  • Setannya kok beneran?
  • Bathory: Countess of Blood
  • The Man from London
  • Zerda and the Songs of Forgetting
  • Fat Pizza
  • It
  • Judex
  • Mournful Unconcern
  • Wallander - The Secret
  • Stacey
  • Barcelona
  • The Wings
  • The Little Foxes
  • Metropolitan
  • A Man and a Woman
  • Motor Psycho
  • Shoot the Piano Player
  • The Parson's Widow
  • The Childhood of Maxim Gorky
  • A Little Western
  • Night Train
  • Morgan Pålsson - Världsreporter
  • Morgiana
  • Solo
  • Orson Welles: The One-Man Band
  • Notes Towards an African Orestes
  • The King of Ping Pong
  • The Dreamers
  • Black Sun
  • I Don't Want to Sleep Alone
  • On the Waterfront
  • The X Files: I Want to Believe
  • Cruel Intentions 3
  • Victor Sjöström - ett porträtt av Gösta Werner
  • The Cottage
  • Cruel Intentions 2
  • Monster Island
  • High and Low
  • The Dark Knight
  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
  • The Police Murderer
  • Stockholm Marathon
  • Loveless in Los Angeles
  • Young People Fucking
  • State and Main
  • A Place in the World
  • I Met the Walrus
  • A Nightmare
  • The Haunted Castle
  • The Surrender of Tournavos
  • Between Calais and Dover
  • Playing Cards
  • A Terrible Night
  • The Vanishing Lady
  • Superhero Movie
  • Worldly Desires
  • Primer
  • Cassandra's Dream
  • Camilla Läckberg 02 - Predikanten
  • Evil Breed: The Legend of Samhain
  • Leo
  • Futurama: The Beast with a Billion Backs
  • Be Kind Rewind
  • Bachelor Party 2: The Last Temptation
  • Colour Me Kubrick
  • My Name Is Love
  • One Room Tenants
  • Fuck
  • Karin's Face
  • The Hottie & The Nottie
  • Girl with Hyacinths
  • One Day in the Life of Andrei Arsenevich
  • A Conversation with God
  • Black Cat, White Cat
  • The Asphalt Jungle
  • Riding Alone for Thousands of Miles
  • The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse
  • Sideways
  • Elena and Her Men
  • The Pleasure Garden
  • Beck 21 - Den japanska shungamålningen
  • if....
  • Psycho
  • Desistfilm
  • Luffar-Petter
  • My Own Private Idaho
  • Drugstore Cowboy
  • Paranoid Park
  • Elephant
  • Last Days
  • Obsessed with Vertigo - New Life for Hitchcock's Masterpiece
  • Lights in the Dusk
  • The Sting
  • 13 Lakes
  • Secret Beyond the Door
  • SSI: Sex Squad Investigation
  • Ett anständigt liv
  • Cloverfield
  • Clash by Night
  • I Like to Play Games Too
  • The Birch Wood
  • The Pyramid
  • No Country for Old Men
  • The Woman in the Window
  • Thomas Graal's Best Film
  • Mondo Topless
  • Vixen!
  • Rebel Without a Cause
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Elevator to the Gallows
  • Meet the Spartans
  • Wallander - Fotografen
  • Kisses and Caroms
  • Emmanuelle: First Contact
  • The Loneliness of the Long Distance Runner
  • The Orphanage
  • Lord of the Flies
  • Wrong Turn
  • You Only Live Once
  • Closely Watched Trains
  • Lost Highway
  • The Testament of Dr. Mabuse
  • Hundhotellet
  • À Nous la Liberté
  • Hostel: Part II
  • Joint Security Area
  • Bikini Bloodbath
  • Bowfinger
  • Johan
  • Swedenhielms
  • A Hard Day's Night
  • Shadows and Fog
  • I Like to Play Games
  • Bikini Airways
  • Bikini a Go Go
  • Rent Control
  • Across the Universe
  • Fast lane to Malibu
  • Fast Lane to Vegas
  • The Days Between
  • The Lady Eve
  • Dead Sexy
  • The Lost Empire
  • Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge
  • There Will Be Blood
  • House On Hooter Hill
  • Michael Clayton
  • Calendar Girl
  • He Ran All the Way
  • Die Nibelungen: Siegfried
  • India Song
  • The Thing Below
  • G
  • What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?
  • Honor Among Lovers
  • Ariel
  • Saved!
  • Clouds Over Conakry
  • Den lille hornblæser
  • The River
  • The Boat

See all 256

Highly rated films Arvid missed

  • Love Exposure
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • The Beaches of Agnès
  • In Bruges
  • 102 Minutes That Changed America
  • Rent: Filmed Live on Broadway
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • It's Not Me, I Swear!

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more