2009

Arvid Sollenby Arvid Sollenby’s year in review

Arvid’s highest rated films

  • Martyrs of Love

    ★★★★

  • The Tribulations of Balthazar Kober

    ★★★★

  • Fallen

    ★★★★

  • Two-Legged Horse

    ★★★★

  • The Bastards

    ★★★★

  • Visiting One's Son

    ★★★★

  • Saturday October 5th

    ★★★★

  • World of Glory

    ★★★★

  • Dada's Dance

    ★★★★

  • Three Monkeys

    ★★★★

  • Love at Twenty

    ★★★★

  • Marketa Lazarová

    ★★★★

  • The Bride Wore Black

    ★★★★

  • Stone

    ★★★★

  • The Soft Skin

    ★★★★

  • Maborosi

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 401 Films watched
  • 33.4 Average per month
  • 7.7 Average per week

Milestones

First Film

The Class

Jan 1

Most Watched

A Phantasy

twice

Last Film

Andriesh

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
120 films
Drama
118 films
Animation
60 films
Romance
40 films
Fantasy
39 films
Horror
35 films
Documentary
33 films
Thriller
31 films
Family
20 films
Adventure
20 films
USA
160 films
France
87 films
Canada
31 films
Germany
28 films
UK
24 films
Italy
17 films
Sweden
15 films
Japan
10 films
Denmark
9 films
English
263 films
French
86 films
German
21 films
Swedish
20 films
Italian
17 films
Russian
14 films
Japanese
12 films
Spanish
11 films
Polish
7 films

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Once Upon a Time in the West
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Disaster Movie
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Dothy et le magicien d'Oz

Films watched in 2009

  • Andriesh
  • Point of Seduction: Body Chemistry III
  • Ghoulies IV
  • Loose Screws
  • A Short Film About the Indio Nacional
  • The White Ribbon
  • Bare Naked Survivor
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus
  • Sins of Desire
  • Death in the Land of Encantos
  • Big Bad Mama II
  • Baywatch: White Thunder at Glacier Bay
  • Toute une nuit
  • Christmas in Wonderland
  • A Phantasy
  • Rythmetic
  • Scherzo
  • Serenal
  • Short and Suite
  • Plötsligt igen
  • A Walk in the Old City of Warsaw
  • Neighbours
  • New York Lightboard
  • New York Lightboard Record
  • Pas de Deux
  • Opening Speech
  • The Banquet
  • Men of the Blue Cross
  • Up there in the mountains
  • Mail Early for Xmas
  • Mosaic
  • NBC Valentine Greeting
  • Narcissus
  • Sunday's Children
  • Dollar Dance
  • Fiddle-de-dee
  • Hen Hop
  • Hoppity Pop
  • Keep Your Mouth Shut
  • Blackbird
  • La poulette grise
  • Lines: Vertical
  • Little Miss Millions
  • Loops
  • Love on the Wing
  • Pavoncello
  • Vampire In Vegas
  • Rock the Boat
  • Canon
  • The Telephone Book
  • 5 for 4
  • A Chairy Tale
  • A Little Phantasy on a 19th-century Painting
  • A Phantasy
  • Alouette
  • Ballet Adagio
  • Blinkity Blank
  • Raptor
  • Mephisto
  • American Pie Presents: The Book of Love
  • Histoire(s) du Cinéma: A Single (Hi)story
  • Gates of the Night
  • Notes Towards an African Orestes
  • Screwballs
  • Scenario du Film 'Passion'
  • Histoire(s) du Cinéma
  • Le Révélateur
  • Meanwhile, Back at the Ranch
  • The Babysitter
  • Lost Treasure
  • Shirin
  • The Girl Who Played with Fire
  • Boogie-Doodle
  • Prelude: Dog Star Man
  • The Polar Express
  • Demolition High
  • Body Chemistry 4: Full Exposure
  • Dinosaur Island
  • The Wasp Woman
  • 976-Evil II
  • Munchie Strikes Back
  • Sorceress
  • Vampirella
  • Militia
  • Crash Landing
  • A.I. Assault
  • Persian Series #2
  • Persian Series #3
  • Persian Series #4
  • Persian Series #5
  • Persian Series #1
  • Le Jour se Lève
  • Project Viper
  • Transylvania Twist
  • Hard to Die
  • The Witches of Breastwick
  • Witches of Breastwick 2
  • Song 1
  • Song 2
  • Song 3
  • Song 4
  • Song 5
  • Song 6
  • Song 7
  • Song 8
  • Song 9
  • Song 10
  • Song 11
  • Song 12
  • Song 13
  • Song 14
  • Confidentially Yours
  • Munchie
  • The Return of Swamp Thing
  • Deathstalker II
  • Port of Shadows
  • Bone Eater
  • 2 Days in Paris
  • Hôtel du Nord
  • Brief Encounters
  • A Humble Life
  • Porky Pig's Feat
  • Halloween
  • Jerky Turkey
  • King-Size Canary
  • Lucky Ducky
  • Imprint
  • Now Hear This
  • What?
  • Blow Job
  • Not of This Earth
  • A Lecture on Camouflage
  • In the Aleutians
  • It's Murder She Says...
  • The Trip
  • The Girl Can't Help It
  • The Undead
  • Once Upon a Time in the West
  • Puss n' Booty
  • The Ladykillers
  • The Tantalizing Fly
  • Perpetual Motion
  • The Chinaman
  • Invisible Ink
  • Eva
  • Congo Jazz
  • Bosko the Doughboy
  • Smile, Darn Ya, Smile!
  • The Booze Hangs High
  • Bosko's Picture Show
  • Russian Rhapsody
  • Wacky Blackout
  • Meet John Doughboy
  • I'm A Monkey's Uncle
  • A Day at the Beach
  • The Captain's Christmas
  • The Woman Next Door
  • Mario Banana II
  • Mario Banana I
  • Man with a Movie Camera
  • Mooching Through Georgia
  • Nothing But Pleasure
  • Feline Follies
  • Felix Lends a Hand
  • Felix Turns the Tide
  • Felix in the Bone Age
  • To Duck.... Or Not to Duck
  • The Draft Horse
  • My Favorite Duck
  • The Weakly Reporter
  • Sniffles Takes a Trip
  • Antichrist
  • Death and Transfiguration
  • The Ape
  • Children
  • Madonna and Child
  • The Last Metro
  • The Witches
  • Distant Voices, Still Lives
  • Talking to Strangers
  • To Each His Own Cinema
  • Bo Ba Bu
  • American Virgin
  • Drôle de Drame
  • Children of Paradise
  • Seven Invisible Men
  • Ben & Gunnar
  • Les Mistons
  • Love on the Run
  • The Final Destination
  • The Young Girls Turn 25
  • Cinema Paradiso
  • Un idiot qui se croit Max Linder
  • Max and the Statue
  • The Boxing Kangaroo
  • Die Serpentintänzerin
  • Ringkämpfer
  • Komisches Reck
  • The Beauty of the Devil
  • casting a glance
  • Berlin: Symphony of a Great City
  • The Green Room
  • Animal Attraction III
  • At 3:25

See all 401

Highly rated films Arvid missed

  • The Secret in Their Eyes
  • About Elly
  • A Prophet
  • Castaway on the Moon
  • Mother
  • The Cove
  • Moon
  • The White Meadows

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more