2010

Arvid Sollenby Arvid Sollenby’s year in review

Arvid’s highest rated films

  • Face

    ★★★★★

  • Wandering with the Moon

    ★★★★

  • La Vie en Rose

    ★★★★

  • Phantoms of Nabua

    ★★★★

  • Harald Handfaste

    ★★★★

  • Border

    ★★★★

  • Tord and Tord

    ★★★★

  • The Girlfriend Experience

    ★★★★

  • Doctor Glas

    ★★★★

  • The Deserter and the Nomads

    ★★★★

  • In the City of Sylvia

    ★★★★

  • Some Photos in the City of Sylvia

    ★★★★

  • Heart Attack

    ★★★★

  • Amorosa

    ★★★★

  • Cinema Europe: The Other Hollywood

    ★★★★

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 408 Films watched
  • 34 Average per month
  • 7.8 Average per week

Milestones

First Film

Jennifer's Body

Jan 1

Most Watched

Indie Sex: Teens

3 times

Tie Xi Qu: West of the Tracks

3 times

The Witch's Revenge

twice

Last Film

Syntagma

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
157 films
Comedy
117 films
Thriller
52 films
Action
44 films
Fantasy
42 films
Romance
41 films
Documentary
38 films
Horror
35 films
Adventure
34 films
Crime
25 films
USA
158 films
France
111 films
UK
36 films
Germany
34 films
Sweden
34 films
Italy
16 films
China
10 films
Spain
9 films
Japan
8 films
Denmark
7 films
English
246 films
French
101 films
Swedish
37 films
German
26 films
Spanish
23 films
Chinese
15 films
Italian
14 films
Russian
14 films
Japanese
10 films

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Tie Xi Qu: West of the Tracks
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Stan Helsing
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Kapten Grogg i ballong

Films watched in 2010

  • Syntagma
  • The Ghost Writer
  • Destino
  • Room in Rome
  • I'm Still Here
  • The Knockout
  • White Material
  • Dear Santa
  • The Forest
  • A Carpenter
  • Fire
  • Following
  • Imitation of Life
  • Winter's Bone
  • Warlords
  • Funny Games
  • Love Shack
  • Monster's Ball
  • Against The Law
  • Beck - I stormens öga
  • Beck - Levande begravd
  • Storm Trooper
  • Altered States
  • Piranha 3D
  • Young Doctors in Love
  • Europe in the Raw
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Commando Squad
  • Star Slammer
  • The Tales of Hoffmann
  • The Night of the Hunter
  • Revolución
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Somewhere
  • Svenska bilder
  • Film Socialisme
  • Inspector Blubber & Co
  • Deep Space
  • The Confrontation
  • Caught in the Rain
  • Histoire(s) du Cinéma: Only Cinema
  • Amadeus
  • The War Game
  • Back to the Future Part II
  • Symbiopsychotaxiplasm: Take 2 ½
  • The Pandora Project
  • Revenge of the Nerds IV: Nerds In Love
  • The Social Network
  • My Tutor
  • Goodbye South, Goodbye
  • Luxo Jr.
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Coach Carter
  • Revenge of the Nerds III: The Next Generation
  • The Thief of Bagdad
  • The Battle of the River Plate
  • A Canterbury Tale
  • Screwball Hotel
  • Let's Do It!
  • The Best Intentions
  • Private School
  • Monsters, Inc.
  • The Hot Chick
  • Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted
  • Night of the Demons
  • Armed Response
  • Freestyle: The Art of Rhyme
  • 30 Days of Night: Dark Days
  • Arn: The Kingdom at Road's End
  • Wall Street
  • Machete
  • Simple Simon
  • Flowers of Shanghai
  • Roman Polanski: Wanted and Desired
  • Bachelor Party
  • The Soul Is Greater Than the World
  • Moulin Rouge!
  • The Bitter Tears of Petra von Kant
  • The Last Emperor
  • The Expendables
  • Trouble Every Day
  • Zapped!
  • Get Him to the Greek
  • Cyclone
  • A Wedding Suit
  • A Nightmare on Elm Street
  • Let the Game Begin
  • The Navigator
  • Far from Vietnam
  • Good Men, Good Women
  • Zidane: A 21st Century Portrait
  • Toy Story 3
  • Day & Night
  • Three Stories
  • Another Woman
  • Beau Travail
  • Pretty Woman
  • God Save the King
  • I Can't Sleep
  • Our Hospitality
  • Dune
  • Hard Bounty
  • Doodlebug
  • Back to the Future
  • Chocolat
  • The Wedding Photographer
  • The Unknown
  • Dark City
  • Le grand Méliès
  • The Colonel's Shower Bath
  • Marvellous Egg Production
  • The Magician and the Imp
  • The Treasures of Satan
  • The Human Fly
  • An Impossible Balancing Feat
  • Gulliver's Travels Among the Lilliputians and the Giants
  • The Coronation of Edward VII
  • Marvellous Wreath
  • Misfortune Never Comes Alone
  • The Infernal Cakewalk
  • The Mysterious Box
  • The Enchanted Well
  • The Inn Where No Man Rests
  • The Drawing Lesson
  • The Witch's Revenge
  • The Oracle of Delphi
  • A Spiritualist Photographer
  • The Melomaniac
  • The Monster
  • The Kingdom of Fairies
  • The Infernal Caldron
  • Apparitions
  • Jupiter's Thunderballs
  • Ten Ladies in an Umbrella
  • Jack Jags and Dum Dum
  • Stagecoach
  • The Bunker of the Last Gunshots
  • Micmacs
  • Siberian Lady Macbeth
  • The People vs. Larry Flynt
  • Crespia
  • Vegas Vacation
  • Sign of the Lion
  • The Army Game
  • The Salvation Hunters
  • Role Models
  • Antoine and Colette
  • Whirlygirl
  • Deliverance
  • Balls Out: Gary the Tennis Coach
  • The Pornographer
  • Inception
  • The Tomb
  • Easy Money
  • Sigma Die!
  • The Madness of Dr. Tube
  • Spider-Man 3
  • Spider-Man
  • Spider-Man 2
  • Frat Party
  • How to Make Love to a Woman
  • The Slammin' Salmon
  • Cop Out
  • Butterflies Have No Memories
  • Månguden
  • Kick-Ass
  • I Accuse
  • Symphony of a City
  • Uppbrott
  • Shrek Forever After
  • Play
  • Hotel Magnezit
  • Thanksgiving Prayer
  • Visitors
  • Dinocroc vs. Supergator
  • Indie Sex: Teens
  • Indie Sex: Teens
  • Indie Sex: Censored
  • Indie Sex: Teens
  • Slash
  • Birdsong
  • Signed: Lino Brocka
  • Hooking Up
  • Hot Tub Time Machine
  • Killers
  • Insiang
  • Som en Pascha
  • Long Live Philippine Cinema!
  • The Rabbit Man
  • Man with No Name
  • She's Out of My League
  • Autohystoria
  • Costa Rican Summer
  • Track Projections
  • Bassie & Adriaan en de Verzonken Stad
  • Playboy: The Story of X
  • The Experience
  • Lola Montès
  • The Babysitters
  • Christmas Comes to Pac-land
  • Youth in Revolt
  • I Come with the Rain
  • Wild Things: Foursome
  • La Rabbia

See all 408

Highly rated films Arvid missed

  • Incendies
  • Senna
  • Stranger Things
  • Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary
  • Never Sleep Again: The Elm Street Legacy
  • Poetry
  • This Is England '86
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more