2011

Arvid Sollenby Arvid Sollenby’s year in review

Arvid’s highest rated films

  • The Dust of Time

    ★★★★

  • Finisterrae

    ★★★★

  • The Stone Wedding

    ★★★★

  • Essential Killing

    ★★★★

  • A Useful Life

    ★★★★

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★

  • Hunger

    ★★★★

  • A Separation

    ★★★★

  • The Turin Horse

    ★★★★

  • Rocco and His Brothers

    ★★★★

  • Certified Copy

    ★★★★

  • Death in Venice

    ★★★★

  • Strike

    ★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★

  • Enter the Void

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 305 Films watched
  • 25.4 Average per month
  • 5.9 Average per week

Milestones

First Film

Once Upon a Time

Jan 1

Most Watched

Wallander 15 - Skulden

twice

Last Film

Pinocchio

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
127 films
Comedy
75 films
Thriller
36 films
Romance
34 films
Crime
24 films
Animation
23 films
Action
23 films
Adventure
21 films
Family
19 films
Documentary
19 films
USA
130 films
France
38 films
Germany
22 films
UK
21 films
Sweden
18 films
Italy
15 films
Austria
13 films
Spain
8 films
Canada
7 films
English
204 films
French
38 films
Swedish
33 films
German
23 films
Spanish
18 films
Italian
18 films
Russian
14 films
Polish
8 films
Japanese
6 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The 41–Year–Old Virgin Who Knocked Up Sarah Marshall and Felt Superbad About It
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Karusellen går

Films watched in 2011

  • Pinocchio
  • Daybreak Express
  • A Page of Madness
  • Sleeping Beauty
  • Simon & the Oaks
  • Attack of the Killer Tomatoes!
  • Bob Kick, the Mischievous Kid
  • Extraordinary Illusions
  • Alcofribas, The Master Magician
  • Comical Conjuring
  • The Magic Lantern
  • The Ballet Master's Dream
  • Faust in Hell
  • The Terrible Turkish Executioner
  • Final Destination 5
  • Drive
  • The Adventures of Tintin
  • Pirates of Silicon Valley
  • My Wife's Relations
  • Alice's Mysterious Mystery
  • Le Havre
  • Friend of the Family II
  • Ocean's Eleven
  • Terminal Force
  • Prom Night
  • Friend of the Family
  • The Green Mile
  • The Kid with a Bike
  • When It Rains
  • Metamorphosis
  • Bedtime Stories
  • The Millennial Bee
  • This Is Not a Film
  • Mardi Gras: Spring Break
  • Conan O'Brien Can't Stop
  • The Devil Is a Woman
  • Have a Wonderful Life
  • Beverly Hills Vamp
  • Gran Torino
  • Stealth Fighter
  • Barry Munday
  • The Hangover Part II
  • The Black Power Mixtape 1967-1975
  • Pina
  • Play
  • The Change-Up
  • Bikini Time Machine
  • Evil Spawn
  • Hollywood Chainsaw Hookers
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Sleazemania III: The Good, The Bad, and the Sleazy
  • The Bridge on the River Kwai
  • The Scarlet Empress
  • 30 Days Until I'm Famous
  • The Twelve Months of the Summer
  • Arthur
  • Tintin and the Temple of the Sun
  • Gale Force
  • Cougar Club
  • Tartuffe
  • Dishonored
  • Naked
  • Treasure Hunt
  • La Ciénaga
  • Morocco
  • Curling
  • Brutal
  • MVP 2: Most Vertical Primate
  • Mobile Men
  • The 3 Rs
  • Empire
  • Fire & Rain
  • Viennale Walzer
  • Incendiary Cinema
  • A Tale of Two Cities
  • My Last Minute
  • Carte de Visite
  • SB
  • Wien & Mozart
  • Breeze
  • Get Ready
  • Pietà
  • Untitled
  • Scoring
  • Water and Power
  • Different Strokes
  • Foxy Brown
  • The Postman
  • Killer of Sheep
  • Red State
  • Karusellen går
  • Lash of the Scorpion
  • Busty Cops and the Jewel of Denial
  • Busty Cops Go Hawaiian
  • Chained Heat 2001: Slave Lovers
  • Camp
  • People of the Po Valley
  • Incident by a Bank
  • Milk
  • Joy
  • Dog
  • Charulata
  • Taxi Driver
  • Dirty Movie
  • Twilight
  • Bad Santa
  • The Escort III
  • The Music Room
  • The Blue Angel
  • Ben-Hur
  • Alice
  • The Calculus Affair
  • Midnight in Paris
  • The Smurfs
  • Bad Teacher
  • Popatopolis
  • Desert Thunder
  • #1 Cheerleader Camp
  • Last Tango in Paris
  • Alma
  • The Name of the Rose
  • Dogtooth
  • Fish Tank
  • Road Trip: Beer Pong
  • The Last Gasp
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • The Anthem
  • Haiku
  • Skills
  • H.M.S. Defiant
  • Hungarian Rhapsody
  • Bloodbrothers
  • Now Showing
  • The Goonies
  • Super 8
  • Child's Play
  • The Hollywood Knights
  • Melancholia
  • Moonraker
  • Dårskapens hus
  • Enter the Void
  • Sex and Death 101
  • The Tree of Life
  • Hole in One
  • Hall Pass
  • Troll 2
  • Just Go with It
  • Amarrados
  • Violette
  • Sandra
  • Water for Elephants
  • Der Rosenkavalier
  • Scream 4
  • Wallander 26 - Vittnet
  • Swinging at the Castle
  • The Eloquent Peasant
  • The Night of Counting the Years
  • Ivan the Terrible, Part I
  • Wallander 25 - Indrivaren
  • Katyn
  • Embracing
  • Fight for Your Right Revisited
  • The Bare Wench Project 2: Scared Topless
  • Sexy Wives Sindrome
  • Cheerleader Massacre
  • Wallander - The Heritage
  • Alexander Nevsky
  • Sanctum
  • The Karlsson Brothers
  • Glumov's Diary
  • Trust Me
  • Wallander 23 - Vålnaden
  • Confessions of a Sociopathic Social Climber
  • The General Line
  • Bezhin Meadow: Sequences from an Unfinished Film
  • Wallander 22 - Dödsängeln
  • Norwegian Wood
  • Ludwig
  • The Illusionist
  • October (Ten Days that Shook the World)
  • Wallander 21 - Skytten
  • Strike
  • Bigger Than Life
  • The Sun and Richard Lippold
  • Death in Venice
  • On Dangerous Ground
  • They Live by Night
  • A Midsummer of Love
  • Certified Copy
  • Common Law Cabin
  • Wallander 20 - Läckan
  • Rocco and His Brothers
  • The 41–Year–Old Virgin Who Knocked Up Sarah Marshall and Felt Superbad About It
  • The Eighth
  • Les Cousins
  • My Way Home
  • Halloween II
  • Wallander – Prästen
  • Lasermannen
  • Johnny Guitar
  • The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks
  • Strange Victory
  • El Valley Centro
  • Fiasco

See all 305

Highly rated films Arvid missed

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • Much Ado About Nothing
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • This Is England '88
  • Oslo, August 31st
  • How to Die in Oregon
  • Sidewalls

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more