2012

Arvid Sollenby Arvid Sollenby’s year in review

Arvid’s highest rated films

  • Frost

    ★★★★★

  • Death of a Salesman

    ★★★★

  • The Inner Scar

    ★★★★

  • Cuadecuc, Vampir

    ★★★★

  • The Virgin's Bed

    ★★★★

  • The Hunters

    ★★★★

  • Apuda

    ★★★★

  • Jing Tu - Burning

    ★★★★

  • Jess + Moss

    ★★★★

  • Cut

    ★★★★

  • Goodbye

    ★★★★

  • Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★★

  • The Invader

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★

  • Othello

    ★★★★

  • Wanda Gosciminska – A Textile Worker

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 377 Films watched
  • 31.4 Average per month
  • 7.2 Average per week

Milestones

First Film

The Three Caballeros

Jan 1

Most Watched

House

twice

I Wish

twice

Last Film

Moonrise Kingdom

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
137 films
Comedy
115 films
Romance
52 films
Thriller
38 films
Horror
37 films
Documentary
37 films
Action
34 films
Crime
29 films
Sci Fi
28 films
Fantasy
24 films
USA
182 films
France
45 films
Sweden
28 films
UK
21 films
Germany
21 films
Spain
10 films
Italy
9 films
Japan
9 films
Canada
6 films
Denmark
5 films
English
283 films
French
43 films
Swedish
30 films
Spanish
18 films
German
18 films
Russian
13 films
Italian
13 films
Japanese
10 films
Hungarian
8 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Grave of the Fireflies
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Far Cry
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

The Dark Knight Rises
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Jing Tu - Burning

Films watched in 2012

  • Moonrise Kingdom
  • Svensson, Svensson - In Sickness and in Health
  • After Porn Ends
  • George Harrison: Living in the Material World
  • Amour
  • Savages
  • The Princess and the Frog
  • Parasitic
  • A Christmas Wedding Date
  • Bad Biology
  • The Pelican and the Snipe
  • Strange Wilderness
  • Mob Boss
  • Random Love Story
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Inside/Out
  • Something from Nothing: The Art of Rap
  • Searching for Bobby D
  • Die Zombiejäger
  • Demon Island
  • Lunch Break
  • The Blues Brothers
  • The Dead Mountaineer Hotel
  • Heaven Can Wait
  • Intentions of Murder
  • Johan Falk: Barninfiltratören
  • The Neon Bible
  • Johan Falk: Organizatsija Karayan
  • Ninotchka
  • Johan Falk: Alla råns moder
  • Holy Motors
  • The Shop Around the Corner
  • Johan Falk: De 107 patrioterna
  • Wanda
  • Johan Falk: Spelets regler
  • 2 Days in New York
  • The Stolen Lump
  • The Black Cat
  • The Merry Widow
  • The Immortal Story
  • The Marriage Circle
  • The Bad and the Beautiful
  • To Be or Not to Be
  • The Last Mistress
  • Over the Edge
  • Fat Girl
  • Exposed
  • Dog Days
  • House
  • Romance
  • Trouble in Paradise
  • Damsels in Distress
  • Madame de Sade
  • The Intouchables
  • Twilight
  • Word Wars
  • A Real Young Girl
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • The Horse
  • Gigi
  • Bye Bye Birdie
  • Miracle Beach
  • Hot Moves
  • Jim and the Pirates
  • An American in Paris
  • South Beach Academy
  • Father of the Bride
  • Fraternity House
  • Coal Money
  • Tripping Forward
  • Gubben i stugan
  • Way of Nature
  • Lonesome
  • Big Boys Gone Bananas!*
  • Bananas!*
  • Wild Orchids
  • Post No Bills
  • On the Roofs
  • Naval Combat in Greece
  • Off to Bedlam
  • The Prolific Magical Egg
  • The Terrible Eruption of Mount Pelee and Destruction of St. Pierre, Martinique
  • The Adventures of Robinson Crusoe
  • The Mystical Flame
  • Every Man His Own Cigar Lighter
  • The Fugitive Apparitions
  • Bindlestiffs
  • Exit
  • Powers of Ten
  • Iron Sky
  • The Big Swallow
  • The Dark Knight Rises
  • Zapped Again!
  • Hugh Hefner: Playboy, Activist and Rebel
  • Grave of the Fireflies
  • The Descendants
  • The Dictator
  • The Adventures of a Good Citizen
  • You Are Not I
  • I Wish
  • Black Book
  • Elephant
  • The Bourne Supremacy
  • The Story of Film: An Odyssey
  • Four Bagatelles
  • Freiheit
  • I Know Where I'm Going
  • Pine Flat
  • The Bourne Identity
  • Goshogaoka
  • Avalon
  • Doctor of Doom
  • Busty Housewives of Beverly Hills
  • Hollywood Hot Tubs
  • Desperate Man Blues
  • Idle Hands
  • Wrong Turn 4: Bloody Beginnings
  • American Dreams (Lost And Found)
  • Broken Embraces
  • In the Mouth of Madness
  • Teatro Amazonas
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Barely Legal
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Bikini Spring Break
  • 6 Bagatelas
  • Luau
  • Frankenweenie
  • Stalk of the Celery Monster
  • Hansel and Gretel
  • To Rome with Love
  • Mr. Arkadin
  • Orderly or Disorderly
  • Joysticks
  • Visa de censure n° X
  • Preppies
  • The Dante Quartet
  • The Cheerleaders
  • La Vie en Rose
  • Train of Shadows
  • Piranhaconda
  • Bikini Royale 2
  • The Langoliers
  • April Fool's Day
  • Cigarette Burns
  • The Ranch
  • Prometheus
  • R.S.V.P.
  • Prelude to a Kiss
  • Piranha 3DD
  • Project X
  • Encino Man
  • Phat Beach
  • H.O.T.S.
  • Confessions of a Lap Dancer
  • Hamilton: In the Interest of the Nation
  • Thrashin'
  • Mischief
  • Auto Focus
  • The Hot Spot
  • Who Framed Roger Rabbit
  • At Sea
  • The Key to Sex
  • Bloodfist III: Forced to Fight
  • It Happened One Night
  • Lolita 2000
  • Slammed
  • Hidden Beauties
  • The Amazons
  • Spirits
  • Transylmania
  • Dirty Blondes from Beyond
  • Attack of the Killer Tomatoes!
  • Grace is Gone
  • Alice in the Jungle
  • Alice's Egg Plant
  • Chicken Little
  • Dark Shadows
  • Perfect Sense
  • Womb
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Iris and the Lieutenant
  • The Greatest Movie Ever Sold
  • Double Tide
  • Year One
  • Spring Break
  • Bandits of Orgosolo
  • The Last Detail
  • Triangle
  • This Is My Land
  • Origin of the Species
  • Las Palmas
  • Transit
  • Ming Green
  • 1:42.08
  • The Immortal Voyage of Captain Drake
  • Paria
  • Home on the Range
  • At Night I Fly
  • Couples Retreat
  • Stripes
  • Film as Subversive Art: Amos Vogel and Cinema 16
  • THX 1138
  • Dracula 3000

See all 377

Highly rated films Arvid missed

  • John Mulaney: New in Town
  • It's Such a Beautiful Day
  • Elena
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Wolf Children
  • McCullin
  • The Hollow Crown: Richard II
  • Laurence Anyways

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more