2013

Arvid Sollenby Arvid Sollenby’s year in review

Arvid’s highest rated films

  • Nostos: The Return

    ★★★★

  • Taiga

    ★★★★

  • The Fall of the House of Usher

    ★★★★

  • Call Girl

    ★★★★

  • Eat Sleep Die

    ★★★★

  • Dream and Silence

    ★★★★

  • The Lost Honor of Katharina Blum

    ★★★★

  • Mekong Hotel

    ★★★★

  • Ashes

    ★★★★

  • Bestiary

    ★★★★

  • Leviathan

    ★★★★

  • Paradise: Love

    ★★★★

  • The Wild Ones

    ★★★★

  • Eternal Homecoming

    ★★★★

  • Euphoria

    ★★★★

  • The Long Farewell

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 264 Films watched
  • 22 Average per month
  • 5.1 Average per week

Milestones

First Film

Palme

Jan 1

Last Film

Easy Money III

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
125 films
Comedy
53 films
Thriller
39 films
Documentary
36 films
Horror
29 films
Crime
29 films
Romance
21 films
Action
18 films
Sci Fi
16 films
Mystery
15 films
USA
116 films
Sweden
35 films
France
35 films
Germany
18 films
UK
18 films
Canada
8 films
Chile
5 films
Denmark
4 films
Thailand
4 films
English
170 films
Swedish
40 films
French
33 films
Spanish
19 films
German
18 films
Russian
11 films
Italian
9 films
Arabic
5 films
Thai
5 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Act of Killing
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Smiley
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Boman på utställningen

Films watched in 2013

  • Easy Money III
  • Last Resort
  • Deep Impact
  • Santa Buddies
  • Sorority Party Massacre
  • The Reunion
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Semiotics of the Kitchen
  • Anguish
  • Dangerous Dreams
  • Roses, Kisses and Death
  • Blue Is the Warmest Color
  • Paradise: Hope
  • We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks
  • Stories We Tell
  • Frances Ha
  • Hellraiser
  • Airplane!
  • Joseph Kilian
  • Top Gun
  • Napoleon
  • DuckTales: Treasure of the Golden Suns
  • The Craft
  • Distant Thunder
  • Celia
  • Le Plaisir
  • Burden of Dreams
  • The Prime of Life
  • Out of the Past
  • Dog Day Afternoon
  • Meatballs Part II
  • Jobs
  • The Act of Killing
  • Orgazmo
  • A Dangerous Proposal
  • Vamp U
  • Coffy
  • Curse of the Golden Flower
  • The Canyons
  • Ocean's Thirteen
  • Southland Tales
  • Gravity
  • Smiley
  • Cold Prey
  • Grown Ups 2
  • Embrace of the Vampire
  • Trading Places
  • The Fog
  • Three Directions in Pop Music
  • Wallander 32 - Sorgfågeln
  • We Are the Best!
  • Among Friends
  • The Thin Blue Line
  • The Internship
  • Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th
  • The End of St. Petersburg
  • Wallander 31 - Mordbrännaren
  • Enter the Dragon
  • Alice Doesn't Live Here Anymore
  • Hotel
  • Gummo
  • Room 237
  • Scream: The Inside Story
  • Boman på utställningen
  • The Cabin in the Woods
  • The Hangover Part III
  • Boxcar Bertha
  • Sand Sharks
  • Twenty Cigarettes
  • Silent Light
  • Who's That Knocking at My Door
  • Strippers from Another World
  • The Big Bust Theory
  • Wallander 30 - Saknaden
  • Post Tenebras Lux
  • Knock Outs
  • Death of a Loved One
  • Bikini Drive-In
  • Nightfall
  • Metal Brothers
  • Before Midnight
  • Blue Jasmine
  • Mothlight
  • Last Action Hero
  • Asa-Nisse - Welcome to Knohult
  • Wallander 29 - Sveket
  • Wallander - Försvunnen
  • Johan Falk: Kodnamn Lisa
  • Final Voyage
  • Scary Movie 5
  • Grown Ups
  • Shed No Tears
  • Man of Steel
  • A Place in the Sun
  • Terminal Voyage
  • On the Edge
  • Out of an Old Man's Head
  • The Last American Virgin
  • Magical Mystery Tour
  • Bikini Island
  • Let the Devil Wear Black
  • Midnight Tease
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Inner Sanctum II
  • Revenge of the Cheerleaders
  • Starlet
  • Killer Looks
  • The Bling Ring
  • Bikini Bistro
  • The Haunting of Whaley House
  • Girls Gone Dead
  • Mancation
  • Lake Placid 2
  • Lake Placid 3
  • Lake Placid: The Final Chapter
  • Black Rock
  • Casting Couch
  • Blondie
  • Lauderdale
  • Mickey Mouse in Vietnam
  • Squatter's Rights
  • Lend a Paw
  • Wallander - The Troubled Man
  • Godzilla
  • Mean Streets
  • Tougher Than Leather
  • The Bourne Ultimatum
  • The Wind
  • Renoir
  • Pleasure Spa
  • Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple
  • The Color Wheel
  • Jag skall bli Sveriges Rembrandt eller dö!
  • The Report
  • Year of the Dragon
  • Heaven's Gate
  • The Execution of Mary, Queen of Scots
  • A Sea Cave Near Lisbon
  • Annika Bengtzon: Crime Reporter - Lifetime
  • Paradise: Faith
  • In the White City
  • Argo
  • The Last Wave
  • Meatballs
  • Vampire
  • M Hotel
  • Bob Dylan: Dont Look Back
  • Joker
  • La Ronde
  • JLG/JLG: Self-Portrait in December
  • Beyond the Hills
  • This Is 40
  • Rosa Luxemburg
  • Django Unchained
  • Here and Elsewhere
  • Annika Bengtzon: Crime Reporter - Prime Time
  • Annika Bengtzon: Crime Reporter - Studio Sex
  • Life of Pi
  • Annika Bengtzon: Crime Reporter
  • 1 P.M.
  • The White Wall
  • Like Someone in Love
  • The Man with the Golden Arm
  • The Hypnotist
  • Nobel's Last Will
  • Letter to Jane: An Investigation About a Still
  • Tout Va Bien
  • British Sounds
  • Wind from the East
  • Pravda
  • Vladimir and Rosa
  • Moon Over Burma
  • A Film Like Any Other
  • Joy of Learning
  • Ritual in Transfigured Time
  • The Rolling Stones: Sympathy for the Devil
  • Angel Face
  • Marianne and Juliane
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • La Chinoise
  • Save and Protect
  • Laura
  • Tiny Furniture
  • Flottans överman
  • Roland Hassel
  • The Damned
  • Evil Toons
  • The Girl
  • Hitchcock
  • Ocean's Twelve
  • Miracle
  • The Pirate Bay: Away from Keyboard
  • Malice in Wonderland
  • Fantasy
  • Euphoria
  • Life Is Flashing Before Your Eyes
  • The Long Farewell
  • The Scarlet Letter
  • The Master
  • Kestrel's Eye
  • Inner Sanctum
  • Skyfall
  • Inside
  • Final Cut: Ladies and Gentlemen

See all 264

Highly rated films Arvid missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Short Term 12
  • Bo Burnham: What.
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Hope
  • Prisoners
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more