2018

Arvid Sollenby Arvid Sollenby’s year in review

Arvid’s highest rated films

  • Ex Libris: New York Public Library

    ★★★★

  • 24 Frames

    ★★★★

  • In a Nutshell

    ★★★★

  • Airport

    ★★★★

  • Loveless

    ★★★★

  • Bergmans reliquarium

    ★★★★

  • The Lovers on the Bridge

    ★★★★

  • Bergman: A Year in a Life

    ★★★★

  • A Zed & Two Noughts

    ★★★★

  • Drowning by Numbers

    ★★★★

  • Vertical Features Remake

    ★★★★

  • The Big Parade

    ★★★★

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★

  • The Simple-Minded Murderer

    ★★★★

  • Phenomena

    ★★★★

  • The Falls

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 153 Films watched
  • 12.8 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

It

Jan 16

Last Film

Like Father, Like Son

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
62 films
Comedy
37 films
Thriller
28 films
Documentary
20 films
Horror
17 films
Romance
14 films
Mystery
13 films
Crime
12 films
Action
10 films
Animation
10 films
USA
59 films
Sweden
33 films
France
22 films
UK
8 films
Italy
7 films
Canada
7 films
Switzerland
7 films
China
5 films
Germany
5 films
Croatia
4 films
English
94 films
Swedish
35 films
French
20 films
Spanish
8 films
Italian
8 films
Chinese
8 films
German
7 films
Japanese
4 films
Latin
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Roma
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Layover
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Return of the Poet

Films watched in 2018

  • Like Father, Like Son
  • Roma
  • The Traffic Separating Device
  • Isle of Dogs
  • Elf
  • La La Land
  • Videoman
  • Lifeforce
  • The Nun
  • Cam
  • Feature 136
  • The Falls
  • Concrete Blondes
  • South of Heaven
  • The Elephant and The Bicycle
  • Summer of 84
  • The Conformist
  • An Angel at My Table
  • Suspiria
  • Phenomena
  • The Simple-Minded Murderer
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • Beasts of the Southern Wild
  • The Moon Is a Green Cheese
  • The Other Side of the Wind
  • 22 July
  • The Czech Year
  • The Cake General
  • Filmworker
  • The Unthinkable
  • Halloween
  • Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
  • Cyborg Hookers
  • Bad Lieutenant
  • Undercover
  • Career Opportunities
  • Café Society
  • April Fool's Day
  • Play While You Play
  • Corridor
  • Blue
  • Walker
  • Grand Hotel
  • Deep Red
  • The Big Parade
  • Beauty and the Beast
  • Let the Others Deal With Love
  • The Day Before the End
  • Prologue to the Great Desaparecido
  • Blair Witch
  • Bottle Rocket
  • The Revolution Is Only a Beginning. Let's Continue Fighting.
  • Return of the Poet
  • Tomb Raider
  • Bang!
  • Vertical Features Remake
  • The Package
  • Kiss and Kill
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Ruhr
  • The Street
  • Masterminds
  • Drowning by Numbers
  • A Zed & Two Noughts
  • Bergman: A Year in a Life
  • Hamburger Hill
  • Gangs of New York
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Burying the Ex
  • Idiocracy
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Avicii: True Stories
  • Ted - Show Me Love
  • The Hunt
  • Beck 37 - Without Intent
  • Beck 38 - The Devil's Attorney
  • Beck 36 - The Thin Ice
  • Beck 35 - Flesh & Blood
  • Final Examination
  • Mind Twister
  • Medan porten var stängd
  • Lost in the woods
  • The Bare Wench Project 4: Uncensored
  • Fire from Below
  • Last Call
  • Day 73 with Sarah
  • Legend of the Naked Ghost
  • Baked in Brooklyn
  • Sexually Bugged!
  • After Midnight
  • Up the Creek
  • The Wild Life
  • The Giant
  • The Misanthrope
  • Solsidan
  • Happy End
  • The Attic
  • Texas Chainsaw 3D
  • When We First Met
  • Gradiva
  • The Layover
  • Planet of the Apes
  • Night and the City
  • Woman Without a Face
  • My So-Called Father
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Zama
  • The Lovers on the Bridge
  • The Day After
  • Lover for a Day
  • Caniba
  • Bergmans reliquarium
  • Vox Lipoma
  • Scenes in the Night
  • Ariel
  • God Is Silent
  • The Infection
  • Jeannette: The Childhood of Joan of Arc
  • Gunnel Lindblom - Out of the Silence
  • Song of Granite
  • Oxhide
  • Rise and Fall of a Small Film Company
  • Loveless
  • The Heart
  • The Taste of Rice Flower
  • Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat
  • Las Cinéphilas
  • Children Are Not Afraid of Death, Children Are Afraid of Ghosts
  • Mrs. Fang
  • Godard Mon Amour
  • In a Nutshell
  • Negative Space
  • Train to Peace
  • Airport
  • The Poet of Horrible Things
  • Hedgehog's Home
  • Manivald
  • Götaplatsen #flerochfler
  • Jimmie
  • No
  • A Flirtatious Woman
  • Ex Libris: New York Public Library
  • Golden Exits
  • 24 Frames
  • Ash
  • Amateurs
  • Karl XII
  • Mother Knows Best
  • Borg vs McEnroe
  • The Battle of Algiers, a Film Within History
  • The Warriors
  • It

Highly rated films Arvid missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more