2019

Arvid Sollenby Arvid Sollenby’s year to date

Arvid’s highest rated films

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Talking to Strangers

    ★★★★½

  • The Last Days of Disco

    ★★★★½

  • Titanic

    ★★★★½

  • Passion

    ★★★★

  • The Price of Betrayal

    ★★★★

  • Gavagai

    ★★★★

  • Barcelona

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Metropolitan

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • The Wild Pear Tree

    ★★★★

  • 3 Faces

    ★★★★

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★

  • Mr. Deer

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 120 Films watched
  • 24 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

Bird Box

Jan 7

Most Watched

Fukuoka

twice

Last Film

Pet Sematary

May 20

Genres, Countries & Languages

Drama
45 films
Animation
30 films
Comedy
24 films
Documentary
21 films
Family
16 films
Romance
16 films
Thriller
13 films
Fantasy
10 films
Horror
9 films
Adventure
8 films
USA
49 films
France
19 films
UK
11 films
Sweden
10 films
Germany
8 films
Norway
5 films
Switzerland
5 films
Denmark
4 films
Belgium
3 films
Italy
3 films
English
76 films
French
13 films
Swedish
10 films
Spanish
9 films
Italian
9 films
German
7 films
Chinese
5 films
Russian
4 films
Hungarian
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 7

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Arvid’s most liked review

Arvid’s most liked list

2010-2019

Here is a top 10 of my favorite films from 2010-2019, some may have a note. Tried to rank them but not sure i'm fully happy about it.

Some honorable mentions:
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past lives (Apichatpong Weerasethakul)
Eternal Homecoming (Kira Muratova)
Holy Motors (Leos Carrax)
Paradise: Love (Ulrich Seidl)
The Demons (Philippe Lesage)
Finisterrae (Sergio Caballero)

More lists

Highs and Lows

Highest Average

8½
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

After School Massacre
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Bohemian Rhapsody
Average weighted rating:

3.4

Most Obscure

Flying Nansen

Films watched in 2019

  • Pet Sematary
  • The Aristocats
  • Wu-Tang Clan: Of Mics and Men
  • The Jungle Book
  • Jakten På Bernhard
  • Peter-No-Tail
  • The Sword in the Stone
  • Fraternity Vacation
  • Border
  • Mid90s
  • The To Do List
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Citizen Schein
  • Bohemian Rhapsody
  • Sami Blood
  • 8½
  • The Touch
  • Bereavement
  • Utøya: July 22
  • Sleeping Beauty
  • Pickup on South Street
  • Passion
  • 6 Days to Air: The Making of South Park
  • Coming to America
  • Lady and the Tramp
  • The Ballerina
  • The Price of Betrayal
  • Private Resort
  • Meatballs 4
  • Chelsea Girls
  • A Day in the Country
  • Alena
  • Bicycle Thieves
  • Body Double
  • French Cancan
  • The Untamed
  • Sex and the Teenage Mind
  • Leaving Neverland
  • Abducted in Plain Sight
  • Behind the Curve
  • A Tale of Winter
  • The Sniper
  • Talking to Strangers
  • Gavagai
  • Peter Pan
  • The Last Days of Disco
  • Barcelona
  • Histoire(s) du Cinéma: Deadly Beauty
  • Histoire(s) du Cinéma: Only Cinema
  • Lords of Chaos
  • Titanic
  • Histoire(s) du Cinéma: A Single (Hi)story
  • Leave Her to Heaven
  • Histoire(s) du Cinéma: All the (Hi)stories
  • Alice in Wonderland
  • Metropolitan
  • Cinderella
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • A Tale of Springtime
  • Fukuoka
  • Fukuoka
  • Melody Time
  • Top Secret!
  • None Shall Escape
  • Fun & Fancy Free
  • Mannen som blev miljonär
  • Make Mine Music
  • Brideshead Revisited
  • My Best Fiend
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • Dead Souls
  • Cyclists
  • Bloomstreet 11
  • Untravel
  • Animal Behaviour
  • Impossible Figures and Other Stories III
  • Mr. Deer
  • Egg
  • Heroes
  • Caterpillarplasty
  • The House That Jack Built
  • Ash Is Purest White
  • Walden
  • The Eyes of Orson Welles
  • Living the Light - Robby Müller
  • An Elephant Sitting Still
  • A Faithful Man
  • Belmonte
  • Leto
  • Dachra
  • Hen, His Wife
  • Andrey Svislotskiy
  • Bird in a Window
  • Flying Nansen
  • Milch
  • Before Love
  • Fyre
  • Guerilla
  • Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché
  • Season of the Devil
  • The Great Buster: A Celebration
  • 3 Faces
  • Monrovia, Indiana
  • The Image Book
  • Aniara
  • Ruben Brandt, Collector
  • Grass
  • Iron Sky: The Coming Race
  • The Wild Pear Tree
  • After School Massacre
  • Madame Butterfly
  • No No Sleep
  • Intervals
  • Windows
  • H Is for House
  • Water Wrackets
  • Saludos Amigos
  • Two Cabins
  • Bird Box

Highly rated films Arvid missed

  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Booksmart
  • Parasite
  • Avengers: Endgame
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Horror Noire: A History of Black Horror

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more