Spenny has logged 34 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
Read prior review Edit this entry  
28
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Edit this entry  
28
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Patton Oswalt: I Love Everything

Patton Oswalt: I Love Everything

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Brighton Rock

Brighton Rock

1948
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Party Wire

Party Wire

1935
×
★★★
Edit this entry  
08
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
If You Could Only Cook

If You Could Only Cook

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
K2: The Killer Summit

K2: The Killer Summit

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Everest

Everest

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry