Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Dead Room

The Dead Room

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
The London Nobody Knows

The London Nobody Knows

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Just Jim

Just Jim

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Pledge

The Pledge

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Black Tower

The Black Tower

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Johnny YesNo

Johnny YesNo

1982
×
★★★
Edit this entry  
04
Paris 05:59: Théo & Hugo

Paris 05:59: Théo & Hugo

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Letter to Brezhnev

Letter to Brezhnev

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
Red Shift

Red Shift

1978
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dancing in Dulais

Dancing in Dulais

1986
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Still the Enemy Within

Still the Enemy Within

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rita, Sue and Bob Too

Rita, Sue and Bob Too

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Departure

Departure

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Ladybird Ladybird

Ladybird Ladybird

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Raining Stones

Raining Stones

1993
×
★★★★
Edit this entry  
31
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Arbor

The Arbor

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Signalman

The Signalman

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Judgement in Stone

A Judgement in Stone

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★½
Edit this entry  
15
Diane

Diane

1975
×
★★★
Edit this entry  
15
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Blanche

Blanche

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Suntan

Suntan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
Listen to Britain

Listen to Britain

1942
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dancing in Dulais

Dancing in Dulais

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Still the Enemy Within

Still the Enemy Within

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Levelling

The Levelling

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Christine

Christine

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Road

Road

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Voice Over

Voice Over

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Adult Life Skills

Adult Life Skills

2016
×
★★
Edit this entry