Ash has logged 65 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Blanche

Blanche

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Valley

The Valley

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Stalls of Barchester

The Stalls of Barchester

1971
×
★★★
Edit this entry  
04
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Double

The Double

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Ice House

The Ice House

1978
×
★★
Edit this entry  
13
Stigma

Stigma

1977
×
★★★
Edit this entry  
12
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Joy of ABBA

The Joy of ABBA

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Dictator

The Dictator

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Frank

Frank

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Moon Over The Alley

The Moon Over The Alley

1976
×
★★★
Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Black Panther

The Black Panther

1977
×
★★★★
Edit this entry  
25
Duffer

Duffer

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Nightbirds

Nightbirds

1970
×
★★★
Edit this entry  
30
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry