Ash has logged 93 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Neds

Neds

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Absolutely Fabulous: The Movie

Absolutely Fabulous: The Movie

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
15
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Madman

Madman

1981
×
★★½
Edit this entry  
31
Lost Hearts

Lost Hearts

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Akenfield

Akenfield

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Marshland

Marshland

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
The League of Gentlemen's Apocalypse

The League of Gentlemen's Apocalypse

2005
×
★★½
Edit this entry  
05
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★
Edit this entry  
01
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
Edit this entry  
16
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Southbound

Southbound

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Around China with a Movie Camera

Around China with a Movie Camera

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cropsey

Cropsey

2009
×
★★½
Edit this entry  
11
Bridgend

Bridgend

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Bridgend

Bridgend

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
A Month in the Country

A Month in the Country

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Nuns on the Run

Nuns on the Run

1990
×
★★
Edit this entry  
04
Silence

Silence

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Akenfield

Akenfield

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
29
On the Black Hill

On the Black Hill

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
Island of Death

Island of Death

1976
×
★★★
Edit this entry  
31
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
Looking: The Movie

Looking: The Movie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Symptoms

Symptoms

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
Out of the Darkness

Out of the Darkness

1985
×
★★★
Edit this entry  
11
Haunters of the Deep

Haunters of the Deep

1984
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

1975
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Edit this entry