• UnHung Hero

    ★★

  • Ain't Them Bodies Saints

    ★★★½

  • The Kings of Summer

    ★★½

  • Interior. Leather Bar.

  • Sightseers

    ★★★½

  • What Richard Did

    ★★★½

  • Berberian Sound Studio

    ★★★★★

  • Searching for Sugar Man

    ★★★

  • The Angels' Share

    ★★★

  • The Dictator

    ½

  • Keep the Lights On

    ★★½

  • Silence

    ★★★★

  • The Iron Lady

  • The Best Exotic Marigold Hotel

    ★½

  • My Name Is Not Ali

    ★★

  • Tyrannosaur

    ★★★★½

  • Monsieur Lazhar

    ★★★½

  • Kill List

    ★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • Hollow

    ★★

  • Hobo with a Shotgun

    ★★

  • A Separation

    ★★★★½

  • The Arbor

    ★★★★

  • Neds

    ★★★½

  • Submarine

    ★★★½

  • Meek's Cutoff

    ★★★★

  • We Are What We Are

    ★★

  • A Single Man

    ★★★½

  • The Scouting Book for Boys

    ★★★

  • Antichrist

    ★★★

  • Cropsey

    ★★½

  • The House of the Devil

    ★★★★

  • An Education

    ★★

  • Crooked House

    ★★★½

  • Mamma Mia!

    ½

  • WALL·E

    ★★★

  • Wendy and Lucy

    ★★★★½

  • Wild China

    ★★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★½

  • The War on Democracy

    ★★★★

  • Sicko

    ★★½

  • Red Road

    ★★★★★

  • The Wind That Shakes the Barley

    ★★★½

  • Old Joy

    ★★★

  • The League of Gentlemen's Apocalypse

    ★★½

  • The Motorcycle Diaries

    ★★★

  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★★

  • The Magdalene Sisters

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★

  • Elizabeth

    ★★★

  • Urban Ghost Story

    ★★½

  • Breaking the Waves

    ★★★★½

  • La Cérémonie

    ★★★★½

  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

    ★★★

  • Shallow Grave

    ★★★½

  • Ladybird Ladybird

    ★★★★

  • Anchoress

    ★★★

  • Raining Stones

    ★★★★

  • Far and Away

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★

  • White Fang

    ★★★

  • Life Is Sweet

    ★★★★

  • The Sheltering Sky

    ★★½

  • Nuns on the Run

    ★★

  • How to Get Ahead in Advertising

    ★★

  • The 'Burbs

    ★★★★★

  • Elephant

    ★★★★

  • Heathers

    ★★★½

  • On the Black Hill

    ★★★★★

  • Road

    ★★★★★

  • Christine

    ★★★★½

  • Hope and Glory

    ★★★★