• Rita, Sue and Bob Too

    ★★★★★

  • Withnail & I

    ★★★★½

  • The Black Tower

    ★★★★

  • A Month in the Country

    ★★★½

  • Class of Nuke 'Em High

  • Demons 2

    ★★½

  • The Green Ray

    ★★★★

  • The Texas Chainsaw Massacre 2

    ★★

  • Mona Lisa

    ★★★★

  • The Hitcher

    ★★★

  • Dancing in Dulais

    ★★★

  • Letter to Brezhnev

    ★★★★

  • Demons

    ★★★★

  • My Beautiful Laundrette

    ★★★★

  • Phenomena

    ★★★½

  • Out of the Darkness

    ★★★

  • Sleepwalker

    ★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • The Toxic Avenger

    ★★

  • Haunters of the Deep

    ★★★½

  • El Norte

    ★★★★

  • A Blade in the Dark

    ★★★½

  • The Ballad of Narayama

    ★★★★★

  • Pauline at the Beach

    ★★★½

  • Tenebre

    ★★★★★

  • Johnny YesNo

    ★★★

  • Manhattan Baby

    ★½

  • Madman

    ★★½

  • Nightmare

    ★★★★

  • The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

    ★★★★

  • Voice Over

    ★★★

  • Ms .45

    ★★★½

  • The Pledge

    ★★★½

  • The Boogey Man

    ★★½

  • Maniac

    ★★★★

  • The Long Good Friday

    ★★★

  • Antropophagus

    ★★★½

  • Cruising

    ★★★

  • Cannibal Holocaust

    ★★

  • Inferno

    ★★★½

  • Schalcken the Painter

    ★★★★

  • Don't Go in the House

    ★★★

  • Black Jack

    ★★★½

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★★

  • Nosferatu the Vampyre

    ★★★★

  • Working Surface: A Short Study (with Actors) in the 'Ways' of a Bourgeois Writer

    ★★★

  • The Ice House

    ★★

  • The Shout

    ★★★★½

  • Red Shift

    ★★★½

  • Stigma

    ★★★

  • The Black Panther

    ★★★★

  • Saturday Night Fever

    ★★★★

  • Above Us the Earth

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Stepping Out

    ★★★

  • The Last Wave

    ★★★½

  • The Signalman

    ★★★★

  • Island of Death

    ★★★

  • The Moon Over The Alley

    ★★★

  • The Man Who Fell to Earth

    ★★★★

  • The Witch Who Came from the Sea

    ★★★

  • Cría cuervos…

    ★★★★★

  • Requiem for a Village

    ★★★

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★★

  • Manila in the Claws of Light

    ★★★★½

  • Diane

    ★★★

  • Deep Red

    ★★★★

  • The Man from Nowhere

    ★★★½

  • Akenfield

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Dead of Night

    ★★★½

  • Death Wish

    ★★