Sort by

Keith has logged 713 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
30
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★
Edit this entry  
26
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
Nanny

Nanny

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★
Edit this entry  
18
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★½
Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
Angst

Angst

1983
×
★★★
Edit this entry  
16
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
The Inspection

The Inspection

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★
Edit this entry  
06
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★½
Edit this entry  
05
God's Creatures

God's Creatures

2022
×
★★½
Edit this entry