Sort by

Len has logged 184 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Saint

The Saint

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carandiru

Carandiru

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daredevil

Daredevil

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Maniac

Maniac

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vampires

Vampires

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Goin' Down the Road

Goin' Down the Road

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Boneyard

The Boneyard

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Justice League: The New Frontier

Justice League: The New Frontier

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Planet Hulk

Planet Hulk

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry