Sort by

elaina has logged 52 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Pixie

Pixie

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Land

Land

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Buddy Games

Buddy Games

2019
×
½
Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Yes Day

Yes Day

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Edit this entry  
03
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Flora & Ulysses

Flora & Ulysses

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★½
Edit this entry  
15
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Another Me

Another Me

2013
×
Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry