Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 279 Films watched
  • 23.2 Average per month
  • 5.4 Average per week

Milestones

First Film

Gone Girl

Jan 1

Most Watched

Empire Records

9 times

Suspiria

6 times

Booksmart

5 times

The Virgin Suicides

4 times

Almost Famous

3 times

Last Film

Almost Famous

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
169 films
Comedy
106 films
Romance
57 films
Action
46 films
Thriller
44 films
Sci Fi
43 films
Horror
43 films
Adventure
39 films
Crime
29 films
Fantasy
29 films
USA
241 films
UK
40 films
France
22 films
Italy
14 films
Canada
14 films
Germany
12 films
Japan
7 films
South Korea
6 films
Sweden
5 films
Australia
4 films
English
268 films
French
37 films
Spanish
26 films
German
20 films
Italian
12 films
Chinese
10 films
Japanese
9 films
Korean
8 films
Russian
7 films
Latin
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 81 Added 119

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

keli williams’s most liked review

Ex Machina

★★★★½

i was just waiting for that dance scene and it DELIVERED

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Lady-Like
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Lady-Like
Average weighted rating:

2.0

Films keli williams watched in 2019

  • Almost Famous
  • Little Women
  • Almost Famous
  • Almost Famous
  • A Very Murray Christmas
  • Empire Records
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Villains
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Pretty in Pink
  • The Strange Thing About the Johnsons
  • Marriage Story
  • Irrational Man
  • How to Be Single
  • Midnight in Paris
  • The Skeleton Twins
  • Woodshock
  • The Darjeeling Limited
  • Knives Out
  • Long Shot
  • Kids
  • American Graffiti
  • Chungking Express
  • The Diary of a Teenage Girl
  • The Irishman
  • American Animals
  • Hustlers
  • Brick
  • mid90s
  • Ready or Not
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Full Metal Jacket
  • Somewhere
  • The Souvenir
  • Rushmore
  • Support the Girls
  • Thirteen
  • Erin Brockovich
  • While We're Young
  • Possession
  • The Squid and the Whale
  • Videodrome
  • Call Me by Your Name
  • What If
  • Teen Spirit
  • Let It Snow
  • Broadcast News
  • Mannequin
  • sex, lies, and videotape
  • Mistress America
  • Memento
  • Maggie's Plan
  • sex, lies, and videotape
  • Secretary
  • Good Boys
  • On the Road
  • The Two Faces of January
  • The Cat's Meow
  • Mona Lisa Smile
  • Hidden Figures
  • Zombieland: Double Tap
  • Zombieland
  • Silver Linings Playbook
  • Joker
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Midsommar
  • Ad Astra
  • Interview with the Vampire
  • The Farewell
  • The Devil Wears Prada
  • Lost in Translation
  • Under the Silver Lake
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • American Beauty
  • It Chapter Two
  • The Beguiled
  • Marie Antoinette
  • Elizabethtown
  • The Virgin Suicides
  • Melancholia
  • Crazy/Beautiful
  • Bring It On
  • Wimbledon
  • Bachelorette
  • Drop Dead Gorgeous
  • Jawbreaker
  • Election
  • Can't Buy Me Love
  • Saturday Night Fever
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Ma
  • High Fidelity
  • Career Opportunities
  • Good Time
  • The Virgin Suicides
  • Dazed and Confused
  • Spotlight
  • Parasite
  • The House That Jack Built
  • Spotlight
  • Alien: Covenant
  • Pride & Prejudice
  • Gloria Bell
  • A Bigger Splash
  • The Hours
  • Antichrist
  • But I'm a Cheerleader
  • Rashomon
  • Love
  • Climax
  • Oh Lucy!
  • Eyes Without a Face
  • Daisies
  • Café Society
  • Synecdoche, New York
  • The Matrix
  • Thunder Road
  • Elephant
  • Shortbus
  • The Dirties
  • House
  • Toy Story 4
  • Spider-Man: Far from Home
  • Dogtooth
  • Columbus
  • No Country for Old Men
  • Anima
  • Magnolia
  • The Dreamers
  • Reality Bites
  • Never Goin' Back
  • Ex Machina
  • Gangs of New York
  • The Hateful Eight
  • Crimson Peak
  • Stoker
  • Little Women
  • Shame
  • Booksmart
  • The Handmaiden
  • Prometheus
  • Oldboy
  • Greta
  • Booksmart
  • Funny Games
  • Booksmart
  • Death Proof
  • The Virgin Suicides
  • Booksmart
  • Booksmart
  • Superbad
  • Don Jon
  • The Virgin Suicides
  • Song of the Sea
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Ant-Man and the Wasp
  • Black Panther
  • Thor: Ragnarok
  • Spider-Man: Homecoming
  • Doctor Strange
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Avengers: Age of Ultron
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Dumbo
  • Iron Man 3
  • The Craft
  • The Avengers
  • Thor
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Captain America: The First Avenger
  • It
  • Shazam!
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Unicorn Store
  • 10 Things I Hate About You
  • Get Out
  • Us
  • Captain Marvel
  • Slumdog Millionaire
  • Jennifer's Body
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Vox Lux
  • Empire Records
  • Empire Records
  • Empire Records
  • Empire Records
  • Empire Records
  • All Cheerleaders Die
  • The Beguiled

See all 279

World Map

Highly rated films keli williams is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Primal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more