kellie has logged 121 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
Edit this entry  
30
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Columbus

Columbus

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Break Free

Break Free

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stay

Stay

2013
×
★★
Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Chris D'Elia: Man on Fire

Chris D'Elia: Man on Fire

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sand Castle

Sand Castle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Trip to Bountiful

The Trip to Bountiful

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Landline

Landline

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Mac & Devin Go to High School

Mac & Devin Go to High School

2012
×
½
Read the review Edit this entry