kellie has logged 181 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
Edit this entry  
09
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Halloweed

Halloweed

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Slice

Slice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★½
Read prior review Edit this entry  
02
Tag

Tag

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Insurgent

Insurgent

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Giver

The Giver

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Seven Five

The Seven Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Who Took Johnny

Who Took Johnny

2014
×
Edit this entry  
24
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barefoot

Barefoot

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
★★
Edit this entry  
26
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Read the review Edit this entry  
25
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry