kellie has logged 32 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★
Edit this entry  
23
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Square

The Square

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
Edit this entry  
16
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
Edit this entry  
14
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maudie

Maudie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
08
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★★
Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Comedy Central Roast of Rob Lowe

Comedy Central Roast of Rob Lowe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry