Sort by

kelp has logged 182 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
Edit this entry  
28
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Edit this entry  
25
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Shrek

Shrek

2001
×
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Demonlover

Demonlover

2002
×
Edit this entry  
12
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
In the Cut

In the Cut

2003
×
Edit this entry  
10
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spotlight

Spotlight

2015
×
Edit this entry  
03
Lovelace

Lovelace

2013
×
Edit this entry  
03
The Red Pill

The Red Pill

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Hot Girls Wanted

Hot Girls Wanted

2015
×
½
Edit this entry  
02
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
Edit this entry  
01
The Dancer

The Dancer

2016
×
★★
Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hey Arnold! The Jungle Movie

Hey Arnold! The Jungle Movie

2017
×
Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★
Edit this entry  
25
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Square

The Square

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
Edit this entry  
04
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
Edit this entry  
22
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Una

Una

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Ex Libris: The New York Public Library

Ex Libris: The New York Public Library

2017
×
Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
10
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★½
Edit this entry