Sort by

kelsey has logged 154 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
Edit this entry  
24
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Native Son

Native Son

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ma

Ma

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry