Sort by

jackieburkhart has logged 124 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Ana

Ana

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Assassination Classroom the Movie: 365 Days' Time

Assassination Classroom the Movie: 365 Days' Time

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Assassination Classroom the Movie: 365 Days' Time

Assassination Classroom the Movie: 365 Days' Time

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bounty Hunter

The Bounty Hunter

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Joseph: King of Dreams

Joseph: King of Dreams

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Help

The Help

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Girl in Lovers Lane

The Girl in Lovers Lane

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Upside

The Upside

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry