jackieburkhart has logged 129 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Her Blue Sky

Her Blue Sky

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Help

The Help

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
So Young 2: Never Gone

So Young 2: Never Gone

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
One Piece: Stampede

One Piece: Stampede

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Roommate

The Roommate

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
This Is 40

This Is 40

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Judge

The Judge

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
One Piece: Stampede

One Piece: Stampede

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry