Kendall has logged 25 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Skin

Skin

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zola

Zola

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry