Kendell has logged 584 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Work

The Work

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Manifesto

Manifesto

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
Edit this entry  
23
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Edit this entry  
18
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
Edit this entry  
14
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★
Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Edit this entry  
08
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
08
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★
Edit this entry