Kendell has logged 44 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
Edit this entry  
31
Free Fire

Free Fire

2016
×
★½
Edit this entry  
31
To the Bone

To the Bone

2017
×
Edit this entry  
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Edit this entry  
28
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
Edit this entry  
28
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Win It All

Win It All

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★½
Edit this entry  
19
Solaris

Solaris

2002
×
Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Promised Land

Promised Land

2012
×
Edit this entry  
17
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
Edit this entry  
16
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
Read prior review Edit this entry  
16
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
Edit this entry  
16
The Babadook

The Babadook

2014
×
Edit this entry  
15
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
Edit this entry  
14
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Platoon

Platoon

1986
×
Read prior review Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
Edit this entry  
12
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
Edit this entry  
12
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
White Material

White Material

2009
×
Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Down by Law

Down by Law

1986
×
Edit this entry  
05
Mother

Mother

2009
×
Edit this entry  
05
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Read prior review Edit this entry  
03
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Edit this entry  
03
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Mouchette

Mouchette

1967
×
Edit this entry  
02
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
Edit this entry  
02
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
Edit this entry  
02
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
Edit this entry  
01
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
Edit this entry  
01
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
Edit this entry