Kendell has logged 93 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★
Edit this entry  
05
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★
Edit this entry  
25
This Is the End

This Is the End

2013
×
Edit this entry  
25
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Courage Under Fire

Courage Under Fire

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Client

The Client

1994
×
★★
Edit this entry  
22
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★
Edit this entry  
18
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
One False Move

One False Move

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★
Edit this entry  
13
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★
Edit this entry  
12
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Edit this entry  
01
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Edit this entry  
01
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Edit this entry  
31
Shanghai Noon

Shanghai Noon

2000
×
★★★
Edit this entry  
31
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★
Edit this entry  
31
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Edit this entry  
13
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry