kennedy has logged 147 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Source Code

Source Code

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
The Odyssey

The Odyssey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dark Places

Dark Places

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry