kennedy has logged 177 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Get Hard

Get Hard

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pass

The Pass

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miss Potter

Miss Potter

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Penelope

Penelope

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rent

Rent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry